Üstün sportif yetenekli çocuklar 2. taramadan geçti

15 Eylül 2018 12:37
Üstün sportif yetenekli çocuklar 2. taramadan geçti

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen ve Türkiye genelinde gerçekleştirilen ‘Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme’ projesi kapsamında Manavgat’ta Mayıs ayında taramadan geçirilen ve üstün sportif yetenekli olarak belirlenen 194 3.sınıf öğrencisi, 2 aylık eğitimden sonra yeniden taramadan geçirildi.

Türkiye’yi uluslararası arenada temsil edecek milli takımlara sporcu yetiştirmek için harekete geçen Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı işbirliğiyle Türkiye genelinde ‘Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme’ projesi başlattı.

Proje kapsamında 3.sınıf öğrencilerini tarayarak üstün sportif yetenekli öğrencileri tespit ederek onları spora yönlendirmeyi amaçlayan bakanlık, aynı zaman da Türkiye’nin sportif yetenek haritasını da çıkaracak.

Proje kapsamında ilk defa Mayıs ayında Manavgat’ta 3 bin 300 3.sınıf öğrencisinin taramaya davet edildiğini ve 2 bin 500 öğrencinin de taramaya katılarak ölçümlerinin alındığını hatırlatan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Süleyman Karakaya, “Mayıs ayında yapılan ölçümlerde alınan veriler Ankara’ya bildirildi ve sonucunda da ilçemizde 194 adet sportif olarak üstün yetenekli çocuğumuz belirlendi. Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda belirlenen müfredata uygun olarak çocuklarımız 2 ay süre ile eğitime tabi tutuldu ve bugün 2. tarama yapılarak çocuklarımızın aldıkları eğitim sonrası gelişimleri ölçülüyor” dedi.

Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden gelen antrenörler eşliğinde çocukların; boyu, kilosu, esnekliği, sıçrama yüksekliği, kulaç uzunluğu ve oturma yüksekliği gibi antropometrik ölçümlerinin yanı sıra; sıçrama, çabukluk koşusu, sürat koşusu ve geriye top fırlatma gibi performans ölçümleri yapıldı.

Ölçümlerle sportif olarak üstün olarak belirlenen 194 çocuğun, aldıkları eğitimle ne kadar geliştiklerinin tespit edileceğini belirten Karakaya, “Önümüzdeki aylarda bu yıl 3.sınıfa başlayan öğrencilerle taramalar devam edecek ve ilk taramaya tutulan çocuklarımız ile eğitimlere katılacaklar. Tarama sonuçları ile çocukların elenmesi gibi bir durum söz konusu değil. Burada amaçlanan çocuklarımızın yapıları ve performansları ile hangi spor branşında başarılı olacaklarını tespit etmek. Bu çocuklarımızı eğitmeye ve takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

Proje ile öğrencilerin spor yönlendirmesinin amaçlandığını vurgulayan Karakaya, “Üstün yetenekli olarak seçilemese bile çocuğumuzun sporcu olmayacağı, spor yapamayacağı anlamına gelmiyor. Bir kere farkındalık olarak çocuklar spora başlıyor. Üstün yetenekli olanlarsa devlet tarafından bizzat takip edilerek gerekli doğru eğitimleri alması sağlanarak milli takımlara sporcu yetiştirilmesi sağlanacak” dedi.

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle