‘Türkiye için başarının sırrı Afrika’da’

21 Mart 2013 09:35


‘Türkiye için başarının sırrı Afrika’da’

“Somaliland Cumhuriyeti”, Somali’deki iç savaşın ardından 1991’de bağımsızlığını ilan etmiş bir devlet.

Dünyada hiçbir ülkenin henüz ‘tanımadığı’ Somaliland, uluslararası toplum tarafından “Somali’ye bağlı özerk bir bölge” olarak kabul ediliyor. Türk şirketi Genel Enerji’nin petrol arama faaliyetlerini sürdüğü bölgeden geçen hafta Türkiye’ye gelen bir heyet, resmi temaslarda bulundu. Somaliland Cumhurbaşkanı Ahmed Muhammed Silonya, Milliyet’in sorularına şu yanıtları verdi:
-  Türkiye, ülkenizdeki öğrencilere yardım sözü vermişti. Şu anda kaç öğrenciye destek veriliyor?
Burs alarak Türkiye’de okuyan çok sayıda öğrencimiz var. Sayı şimdilik 100 civarında.
-  Somaliland, 1991’de bağımsızlık ilan etmesine rağmen uluslarası toplum tarafından Somali’ye bağlı özerk bir bölge olarak kabul ediliyor. Siz ‘tanınma’ istiyorsunuz ancak Türk hükümeti Somali ile birleşmenizi arzu ediyor. Bu durum ikili ilişkilerde bu sorun yaratıyor mu?
Türk hükümeti ile bu konuyu görüştük. Bize, ‘birleşmiş Somali’ görmek istediklerini söylediler. Biz de onlara ayrı bir devlet olduğumuzu ve böyle kalmak istediğimizi ifade ettik.
-  Türkiye’ye son zamanlarda özellikle ‘Afrika açılımı’ sebebiyle emperyalizm eleştirisi getiren kesimler olabiliyor... 
Türkiye, Somali’de hükümdarlık kurmak için yatırım yapmıyor. Aksine, ülke çıkarlarına katkıda bulunmaya çalışıyor. Ticari ilişkilerden bahsediyoruz, işgalden değil.
Türkiye, Somaliland’de insani yardımdan fazlasını yapmaya çalışıyor. Türkiye’nin sadece Somaliland’e değil, bölgedeki diğer ülkelere her alanda yaptığı yatırımın başarıya ulaşması demek, uluslararası arenada profilini çok yükseklere çıkarması demek. Bu, sizin için hayırlı olacak.Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/-turkiye-icin-basarinin-sirri-afrika-da-/dunya/dunyadetay/21.03.2013/1683052/default.htmEtiketler: Türkiye , Somali , Afrika , bağımsızlık , Hayırlı , sadece , Cumhuriyeti
Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle