“Turist Sayısında Yüzde 10,8 Artış”

01 Eylül 2014 17:22
“Turist Sayısında Yüzde 10,8 Artış”

Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı Kerim Erdem Başkanlığında gerçekleştirildi. MATSO Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Temmuz ayında Antalya’ya gelen turist sayısında yüzde 10,8 arttığını söyledi.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 92. yıldönümünü kutlayarak başladığı konuşmasında Türkiye’nin son 6 ay içerisinde iki seçim geçirdiği kaydeden Boztaş, seçimlerin geride bırakılarak ülke gündemin artık ekonomik politikalara yönelmesini gerektiğini söyledi. Boztaş, “ TBMM’de bekleyen yasa tasarılarının, özellikle de “Perakendecilik Yasa Tasarısı”nın mecliste görüşülerek çıkarılmasını iş dünyası olarak beklemekteyiz” dedi.

Antalya’ya Gelen Turist Sayısında Yüzde 10,8 Arttı

Oda faaliyetleri ve ilçe ekonomisi ile ilgili bilgiler veren Boztaş, geçtiğimiz yıl Temmuz ayına göre 2014 yılının temmuz ayında Antalya’ya gelen yabancı turist sayısının yaklaşık yüzde 10,8 arttığını söyledi. Boztaş konuşmasına şöyle devam etti; “2013 yılının Ocak-Temmuz döneminde Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı 19 milyon 200 bin iken, bu rakam 2014 yılının Ocak-Temmuz döneminde yaklaşık yüzde 6,8 artarak 20 milyon 500 bin olmuştur. Antalya’ya 2013 yılının Ocak-Temmuz döneminde 6 milyon 062 bin yabancı turist gelirken, bu sayı 2014 Ocak-Temmuz döneminde yaklaşık yüzde 7,1 artarak 6 milyon 500 bin olmuştur. 2013 yılının temmuz ayında Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı 1 milyon 785bin iken, bu rakam 2014 yılının temmuz ayında yaklaşık yüzde 10,8 artarak 1 milyon 977 bin olmuştur”.

Moskova Gıda Fuarı

Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı gerilimin ardından ABD ve Avrupa ülkelerinin gıda maddeleri ve tarım ürünlerinde ambargo ve yaptırım uygulamaya başladığını ifade Boztaş, Rusya’nın, söz konusu gıda ve tarım ürünlerini Türkiye’den ithal etmek için görüşmeler yaptığını söyledi.

Rusya’ya uygulanan ambargo ve yaptırım nedeniyle başka pazarlara alternatif pazarlara yönelmesinin ülke olarak iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Boztaş, “Rusya’nın Başkenti Moskova’da 15-18 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenlenecek “2014 Moskova Dünya Gıda Fuarı" nı fırsat olabileceğini düşünerek üyelerimizden oluşan heyetle katılarak Rusya’nın bölgemizden alabileceği ürünlerin tanıtımını yapacağız ”dedi.

Boztaş, “Rusya 2013 yılında sadece Avrupa Birliği ülkelerinden 12 milyar Euro seviyesinde gıda ve tarım ürünleri ABD’den ise 800 milyon dolar civarında gıda, tarım ürünleri ve et ithal etti. Rusya ambargo nedeniyle bu ürünlerin büyük bölümünü Türkiye’den almayı düşündüğü bildiriliyor. Ülkemizden Rusya’ya geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak 900 milyon dolar civarında yaş meyve ve sebze ihraç edilirken, son gelişmeler üzerine bu rakamın 1 milyar dolarlık ihracat hedefinin üzerine çıkacağı bildiriliyor.  Tüm bu gelişmeler üzerine bizde Oda olarak 15-18 Eylül 2014 tarihleri arasında Moskova’da bu yıl 23’ncüsü düzenlenecek olan "2014 Moskova Dünya Gıda Fuarı" nın fırsat olabileceğini düşünerek üyelerimizden oluşan heyetle fuara katılıyoruz. Üyelerimiz fuarda Rusya’nın ülke ve bölgemizden alabileceği ürünlerin tanıtımını yapacaklar” diye konuştu.

Kadın Girişimci Taşbaş’a Plaket

Meclis toplantısının sonunda kadın girişimciliğinin geliştirilmesi ve teşvik edilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “2014 Yılı Antalya’nın Kadın Girişimcileri Yarışması”nda “Hizmet sektörü Projesi” ile ikinci olan MATSO Üyesi Özel Temizlik Sahibi Havva Taşbaş’a MATSO Meclis Başkanı Kerim Erdem ve MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş tarafından plaket takdim edilerek çiçek verildi. Erdem ve Boztaş,  Havva Taşbaş’ı başarısından dolayı kutlayarak gelecek yıllarda yapılacak olan yarışmaya Manavgat’tan daha fazla katılım ve daha fazla bayanın başarılı olması dileğinde bulundular. Taşbaş ise MATSO yönetimine teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle