Sütün litresi 1 Lira olacak

28 Mart 2013 08:57
Sütün litresi 1 Lira olacak

Manavgat’lı süt üreticileri 1 Nisan'dan itibaren sütün litresinin 1 lira olmasını bekliyor.

Süt sığırı beslemede mali girdilerin artması üreticileri zor durumda bırakıyor. Bir yıl içinde samanın kilogramının 30 kuruştan 1.2 liraya, bir çuval yemin de 38 liradan 45 liraya yükselmesi yetiştiricileri anaç sığır beslemede kara kara düşündürüyor.

Manavgat Süt ve Süt Ürünleri Birliği (MASÜB) Başkanı Bilal Ay, anaç sığır beslemede mali girdilerin son bir yıl içinde artış göstermesinin süt üreticisini zor durumda bıraktığını belirterek; “1 Nisan'dan itibaren sütün litresinin 1 lira olmasını bekliyoruz. Sütün litresinin 1 liranın altında olması halinde damızlık düvelerin kesime giderek Türk hayvancılığına darbe vuracaktır. Bir yıl içinde saman ve saman balyasına yüzde 400 zam oldu. Yemde de yüzde 40 oranında fiyat artışı oldu. Süt sığırcılığında mali girdiler çok arttı. Süt yetiştiricisi ineğini saman ve yemle besleyerek süt alıyor. Süt üretiminde gelir gideri karşılamadığı için anaç sığırlar kesime gidiyor. Bu da 3 yıl önce hayvancılıkta yaşadığımız sorunların yeniden yaşanması demek. Anaç sığırların kesime gitmemesi için sütün litresinin 1 liraya, üreticiye de kaba yem açığını kapatmada destekleme oranlarının artırılmasını istiyoruz” dedi.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Kuzey Acarbaş, Nisan Ayı başında sütün litresinin bir lira olması için çalışma yaptıklarını belirtti.

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle