Sibirya soğukları mı geliyor?

21 Ocak 2022 15:40
Sibirya soğukları mı geliyor?

Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgasının ardından pazartesi itibariyle Karadeniz üzerinden gelecek aşırı soğuk hava dalgasına karşı uyaran Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü, vatandaşlardan buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, hortum oluşma riski ve yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmalarını istedi.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü 22-27 Ocak tarihleri arasında hava durumuyla ilgili yaptığı açıklamada vatandaşları aşırı soğuk, şiddetli yağmur ve kar yağışı nedeniyle uyardı.

Yapılan açıklamada; “Antalya’da bu gece il genelinde başlayacak olan yağışların doğu ilçelerinde (Serik, Manavgat, Alanya, Gazipaşa, Akseki, İbradı, Gündoğmuş) 23.01.2022 (Pazar) sabah saatlerine kadar kıyı kesimlerde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde çok kuvvetli (51-100 kg/m2), 1000 m. ve üzeri rakımlarda yağışların yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli sağanak yağış ve yüksek kesimlerdeki kar yağışlarının sebep olabileceği başta Antalya’yı Konya’ya bağlayan karayolu ve geçitlerde buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, hortum oluşma riski ve yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Yapılan son değerlendirmelere göre Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın bu hafta sonundan (Cumartesi) itibaren bölge genelinde etkili olması bekleniyor. Önümüzdeki hafta başından (24 Ocak 2022 Pazartesi) itibaren ise bölgemizin Karadeniz üzerinden gelecek daha soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği, bunun sonucunda bölge genelinde aşırı soğuk hava koşullarının görüleceği tahmin ediliyor.

22 Ocak Cumartesi günü yağışların Güney Ege ve Akdeniz’de kuvvetli yağmur ve sağanak, yüksek kesimlerde yoğun kar şekilde olacağı tahmin ediliyor.

23 Ocak Pazar günü yağışların Akdeniz kıyı kesimlerinde yağmur ve sağanak, yüksek kesimlerde ise kar yağışlı olması bekleniyor.

24 Ocak Pazartesi gününden itibaren Karadeniz üzerinden gelecek aşırı soğuk hava nedeniyle bölgemizde beklenen yağışların yüksek kesimlerde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre aşırı soğuk ve kar yağışlı havanın 27 Ocak 2022 Perşembe gününe kadar etkili olması bekleniyor. Aşırı soğuk hava, yoğun kar yağışları, çığ tehlikesi ve zirai don için vatandaşlarımızın ve yetkililerin, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yayınlayacağı güncel hava tahmin ve uyarı raporlarını takip etmeleri önem arz etmektedir” (Ayşegül Ada Şenbaş)

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle