MATSO seçimleri ne getirecek

31 Ocak 2013 08:47
MATSO seçimleri ne getirecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), oda ve borsalarda yapılan seçimlerin ertelenmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

TOBB'un bu talebi geçtiğimiz Pazartesi günü yapılan bakanlar kurulu toplantısında ele alınarak, bu yılın Şubat ayında başlayıp Mart ayında tamamlanması gereken oda ve borsaların organlarının seçimleri, Mayıs ayında başlayıp Haziran ayında tamamlanacağı ve TOBB Genel Kurul seçiminin ise Ağustos ayında yapılmasına karar verdi.

Hükümet, hem oda ve borsa seçimlerini hem de birlik yönetimi seçimini 3 ay süreyle ertelediği karara göre, bu yılın Şubat ayında başlayıp Mart ayında tamamlanması gereken oda ve borsaların organlarının seçimleri, Mayıs ayında başlayıp Haziran ayında tamamlanacağını ve TOBB Genel Kurul seçiminin ise Ağustos ayında yapılmasına karar verdi.1 milyon 200 bin üyesiyle Türkiye'nin en büyük işadamı örgütü olan TOBB'dan yapılan yazılı açıklamada; “Yeni meslek gruplandırmalarına ilişkin birliğe yapılan itirazların sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için oda ve borsa seçimlerinin makul bir süre ertelenmesini istedik. Pazartesi günü toplanan bakanlar kurulunca, oda borsa seçim takviminin Mayıs ayında başlamasına, TOBB Genel Kurulu’nun da Ağustos ayında yapılmasına karar verildi. Buna göre; Şubat ayının başında başlaması düşünülen oda ve borsa seçim takvimi Mayıs ayına, TOBB Başkanlık ve diğer organ seçimleri de Ağustos ayına ertelendi”

Yukarıdaki açıklamanın ardından seçimlerin ertelenmesi çeşitli yorumların yapılmasına neden oldu.

Kimi vakit kazanılacağı yolunda görüş bildirirken, kimi ise Şubat ayı içinde tamamlanmasının daha hayırlı olacağı görüşünde bulundu.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde göze batan ise MATSO’ya aday olacak isimlerin içinde yer alan ve bugüne dek çalışmaları ile dikkatleri üzerinde toplayan MASİAD Başkanı Ahmet Boztaş’ın seçim çalışmaları içinde bir hayli yol aldığı iddiaları gündemdeki yerini koruyor.

Diğer yandan hali hazırda MATSO başkanlığı görevini sürdüren Dr. Şükrü Vural’ın seçim çalışmalarından ziyade Başkent Ankara’dan gelecek olan habere odaklanması bir kez daha mevcut oda başkanlarının seçime girip girmeyeceği yolundaki kararın çıkmasını beklemesi seçim çalışmalarını aksatmış gibi görünse de kararın ardından kolları ekip ruhu içersinde sıvayarak aradaki farkı kapatmak için çaba sarf ettiğini görmemiz mümkündür.

Diğer aday Selçuk Senirli’nin ise MATSO meclis toplantısında yaptığı “adayım” açıklamasının dışında henüz medyada net bir tavırla kendini ortaya koymamış olması da gözden kaçmamaktır.Manavgat kamuoyunda günlerdir dolaşan önemli bir dedikodu var Senirli ile ilgili Senirli’nin oda başkan adaylığından çekileceğine dair.

Bugüne dek bizzat bu konuda Selçuk Senirli’nin kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama yapmaması dikkat çekerken MATSO üyelerinin çoğunluğu ve Senirli’ye çalışan bazı gruplarında arayış içinde oldukları duyumlarını alıyoruz. Mayıs ayına ertelenen Matso kongresi süreci şimdi biraz daha geniş yelpazede adaylar tarafından çalışmalarını sürdürecek yalnız burada bir gerçek var Senirli’nin çekilip çekilmeyeceği.

Bizim duyumlardan hareket ederek “Selçuk senirli adaylıktan Çekildi” dememiz mümkün değil,bu konuda sanırım Selçuk Senirli önümüzdeki günlerde çekilip,çekilmediğine dair net bir açıklama yapacaktır.

Bunu biz istemiyoruz Manavgat kamuoyu ile MATSO’nun oy kullanacak üyeleri merak ediyor.

Hali hazırda üç adayın çekişeceği MATSO seçimlerinde şu ana kadar yapılan çalışmaların demokratik çerçevede gayet iyi gittiğini söyleyebiliriz. Gerek Doktor Şükrü Vural, gerek Ahmet Boztaş tarafının bu işe çok ağırlık verdiğini de bilmekteyiz. Yarışı önceden başlatan Ahmet Boztaş ve ekibinin geceli gündüzlü çalışmalarını sürdürmesinin yanı sıra oluşturduğu ekibine göz attığımızda yabana atılacak cinsten olmadığını görmekteyiz.

Ertelenen seçimlerin Mayıs ayı içinde yapılmasına karar verecek olan mercii ise MATSO yönetimdir. Önümüzdeki günlerde seçim tarih anlamında açıklama yapılmasını bekliyoruz.

Biz olayları yakından takip ederek kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Tek dileğimiz birlik ve beraberliğin bozulmadan demokratik biçimde MATSO seçimlerinin yapılarak Manavgat adına hayırlısı ne ise onun olmasıdır.

Önemli olanda budur.

MATSO seçimleri bittiğinde kaybedenlerin kazananı tebrik etmesi ve de ertesi sabah hiçbir şey yokmuş gibi herkesin yoluna devam etmesi önemlidir. Manavgat ve Manavgatlı bunu gerçekleştirecek yürektedir.

Doktor Şükrü Vural, Ahmet Boztaş ve Selçuk Senirli’ye çalışmalarında başarılar diliyorum.

Kolay gelsin..

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle