‘Manavgat’ta İş Var’ fuarına adım adım

22 Mart 2016 17:58
‘Manavgat’ta İş Var’ fuarına adım adım

6 Kurumun işbirliği ile ilk gerçekleştirilecek olan ve işçi ve işvereni buluşturacak fuar organizasyonu “Manavgat’ta İş Var” sloganıyla Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde 14-15 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Manavgat Belediyesi, Manavgat Meslek Yüksek Okulu (MYO), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İnsan Kaynakları Yöneticileri (İNKAY) ve Manavgat Sanayici ve İş Adamları Derneği (MASİAD) işbirliği ile işçi ve işvereni buluşturacak fuar organizasyonu gerçekleştirilecek. “Manavgat’ta İş Var” sloganıyla 14-25 Nisan’da Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde organize edilecek ve hazırlıkları başlayan fuarın ilk toplantısı MATSO binasında gerçekleştirildi. Toplantıda organizasyon hazırlıkları ve yapılması gerekenler konuşuldu. Fuara katılmak isteyen firmalar stant için 28 Mart 2016 saat 17.00’a kadar MATSO’ya müracaat edebilecek.

Toplantıya MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş,  Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şimşek, Manavgat MYO Müdürü Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, İŞKUR Manavgat Müdürü Yavuz Ayna, İNKAY Genel Sekreteri ve Manavgat Sorumlusu Cemile Akbulut, MASİAD Başkanı Turgay Akar katıldı.

 

FUAR İLÇEMİZE CİDDİ KATKILAR SAĞLAR

Toplantıda Konuşan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat’ta 6 kurum tarafından ortaklaşa yapılan işçi ve işvereni buluşturacak fuarın 14-15 Nisan tarihlerinde gerçekleştirileceğini söyledi. Fuarın Manavgat için önemine vurgu yapan Başkan Boztaş, ilki gerçekleşecek olan fuarın hem işçi hem de işveren için önemine değindi. Başkan Boztaş, “Gerçekleştirmeyi planladığımız fuarımız öncesinde ilk toplantımızı gerçekleştirdik. 6 kurumun katılımı ile gerçekleştirilecek organizasyonun güzel ve verimli geçmesini bekliyoruz. Fuarımız bölgemize, ilçemize ve üyelerimize katkı sağlayacaktır. Herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi

 

HEM İŞÇİ HEM DE İŞVEREN AÇISINDA ÖNEMLİ BİR ORGANİZASYON OLACAK

Manavgat belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şimşek, 6 kurumun katılımı ile ortaklaşa organize etikleri istihdam fuarında işçi ve işvereni buluşturacaklarını söyledi. Şimşek, “  Fuar öncesi hazırlık çalışması için komisyon olarak bir toplantı gerçekleştirdik. İşçi ve işveren buluşması ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı ve bir takım sosyal olaylardan dolayı işçi ve işveren açısından sıkıntılı günler geçirmekteyiz. Bu fuarda işçilerimiz kendilerini daha iyi ifade edebilerek iş bulma şansları, işverenlerimizin de daha iyi hizmet alabileceği personelleri temin etme adına önem arz edeceğini tahmin ediyorum. Yaptığımız komisyon toplantısında çevre ilçelerimizde bulunan yüksek okullarında fuarımıza destek vereceği bilgisini aldık. Bu fuar hem ülkemiz hem de ilçemiz için daha yararlı olmasını temenni ediyorum. Manavgat Belediyesi olarak biz hem sosyal hem de kültürel etkinlerin içinde var olmayı ve tüm kurumlarla işbirliği içerisinde olmayı öncelikli olarak görüyoruz.  Dilerim bu tür etkinliklerde işbirliğimiz devam eder” diye konuştu.

 

İŞE İHTİYACI OLAN YA DA DAHA İYİ İŞ BULMAK İSTEYEN HERKESE AÇIK OLACAK BİR FUAR

Manavgat MYO Müdürü Hacer Bakır Sert ise Manavgat’ta işe ihtiyacı olan ya da daha iyi iş bulmak isteyen herkese açık olacak bir fuar organize edeceklerini söyledi. Sert, “Akdeniz Üniversite Manavgat Meslek Yüksek Okulu olarak biz son 8 yıldır okulumuzda öğrencilerimiz ve işverenleri katılımı ile geleneksel istihdam fuarı yapıyorduk. Fakat Bu yıl 6 kurumun katılımı ile ortaklaşa ilçemizde bir istidam fuarı gerçekleştireceğiz. Manavgat’ta işe ihtiyacı olan ya da daha iyi iş bulmak isteyen herkese açık olacak işçi ve işverenin buluşması olan bir fuarı organize ediyoruz. Fuarın çok başarılı olmasını bekliyorum. Hepimizin bildiği gibi birlikten kuvvet doğar. Hep birlikte güzel bir fuar organizasyonu içerisindeyiz. Manavgat’a hayırlı olacağını düşünüyorum” dedi.

 

FUAR, İŞÇİLERE SEÇME ŞANSI İŞVERENE DE KALİFİYE ELAMAN BULMA ŞANSI VERECEK

İNKAY Genel Sekreteri ve Manavgat Sorumlusu Cemile Akbulut ise fuarın işçilere seçme şansı, işverene de kalifiye elaman bulma şansı vereceğini belirterek işçi ve işvereni bir araya getirecek güzel bir organizasyon olacağını söyledi. Akbulut, “Uzun zamandır görüşmelerini yaptığımız Manavgat’ımızda da yapmayı düşündüğümüz kariyer günleri olan istihdam fuarımızı inşallah bu sene 14-15 Nisan tarihlerinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Fuarımızın ilkini gerçekleştirecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Güzel ve büyük bir organizasyon gerçekleştirmeğimizi düşünüyorum. Fuarımızın amacı işçi ve işverenleri bir araya getirmek. İşçilere seçme şansı yani kendilerine en uygun en rahat ve performanslarını en güzel şekilde gösterebilecekleri bir iş, işverene de kalifiye elaman bulma şansı verecektir.  İşçilerimizin otellere giderek tek tek iş aramaktansa, fuarda iş başvurulanı bire bir yapabilecekleri bir ortam sağlanacak. Hem bire bir görüşme imkânları olacak hem de tek tek otellere yapacakları iş başvuruları maliyetli olduğu için maddi ve zaman kayıpları olmayacak. İşvereni personelle buluşturarak ciddi bir maliyetten kurtarmış olacağız. Güzel bir proje imza atıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

FUAR İLE NİTELİKLİ İŞGÜCÜNÜN ÇEKİLMESİ SAĞLANACAKTIR

İŞKUR Manavgat Müdürü Yavuz Ayna ise 14-15 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilecek olan İstihdam fuarının MATSO, Manavgat Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, İŞKUR, MASİAD ve İNKAY derneği işbirliğiyle gerçekleştirileceğini ilçeye katkılar sağlayacağını söyledi. Ayna, bu fuarda, firmaların aradıkları işgücü ile buluşacaklarını belirterek, işçi ile insan kaynakları yöneticilerinin kaynaşması sağlanacağını söyledi. Fuarın, firmalar arası işbirliğine katkı sağlayacağına da değinen Ayna “ fuar firmaların kendilerini tanıtmalarına olanak sağlanacaktır, etkinliğe nitelikli işgücünün çekilmesi sağlanacaktır. Bu fuarın düzenlenmesinde büyük emeği geçen tüm paydaş kurumlara teşekkür ederim” dedi.

 

FUAR HEM İŞÇİLERİMİZE HEM DE İŞVERENLERİMİZE CİDDİ KATKILAR SAĞLAR

MASİAD Başkanı Turgay Akar ise iş gücü arz edenlerle iş gücü talep edenleri karşılıklı bir araya getirmek amacıyla böyle bir fuarı organize ettiklerini belirterek fuar ile herkesin istediği iş günün sağlanması amaçladıklarını söyledi. Akar, “14-15 Nisan tarihlerinde gerçekleştirecek olduğumuz 1. İstihdam fuarının çalışmalarını yapmaktayız. Fuarın Manavgat’ımıza hayırlı olmasını diliyorum. SGK verilerine göre Manavgat’ımızda yazın 85 bin kışın ise 57 bin SGK’lı personelimiz var. Bizim istihdam fuarında en büyük amaçlarımızdan birisi işsizliğin azaltılması. Bu işgücünün uygun yerlerde istihdam edilmesi. Kalifiye elemanların ön plana çıkartılıp uygun noktalarda istihdam edilmesidir. Türkiye ortalamasında işsizlik yüzde 11’lere vararak çift haneli rakamlara ulaştı. İlçemizde ise kış aylarında bu oran çok daha yukarılara çıkıyor. Özellikle turizm sektöründen kaynaklanan yazın çalışan personelin kışın çalışmaması Manavgat’ın sosyal anlamda en önemli problemlerinden bir tanesi. Bu istihdam fuarı kötü bir zamana denk geldi. Ancak kalifiye personelin seçimi anlamında çok önemli olduğunu düşünüyorum. Personellerimiz bir kış atlattı. Birçoğu İşsizler. İşverenlerle karşı karşıya gelerek kendileri ifade ederek iş sahibi olacaklarını düşünüyorum. Bu işbirliğimizin ve istihdam fuarın katlanarak ilerleyen yıllarda daha güzel bir şekilde yapılacağını, hem işçilerimize hem de işverenlerimize katkılar sağlayacağını düşünerek ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Haber Merkezi 

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle