Manavgatlı işadamları Erbil'de

27 Aralık 2014 17:23
Manavgatlı işadamları Erbil'de

Manavgatlı iş adamları, Kuzey Irak'ın Erbil, Duhok ve Zakho şehirlerinde iş görüşmesinde bulundu. İşadamları, bölgenin hızla büyüyen bir pazar olduğunu, bu pazarın en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Manavgat Girişimci İş Adamları Derneği (MAGİAD) üyeleri, yeni pazarlara açılması, yeni ihracat sektörlerinin araştırılması ve dış ticarette yeni kapıların açılmasına yönelik Irak'ın Erbil, Zakho ve Duhok illerinde 22-26 Aralık tarihleri arasında iş gezine katıldı. 
Kuzey Irak iş geliştirme ziyaretine yaş sebze meyve,soğutma,temizlik kimyasalları ve çelik kapı üretimi yapan işadamları katıldığı belirtildi. 
İş gezisi dönüşü Manavgat'ta bilgilendirme açıklaması yapan MAGİAD Yönetim Kurulu üyesi Bahattin Aslan, Erbil,Duhok ve Zakho şehirlerindeki iş görüşmeleri, toplantılar ve kurum ziyaretlerinde bulunduklarını söyledi.
Irak'ın son yıllarda ülke ihracatında Almanya’dan sonra ikinci sıraya oturduğunu belirten Aslan, Türkiye'nin yıllık ihracatı bakımından 2013 yılı sonu itibarıyla 13 milyar dolara ulaştığını söyledi. 
Kuzey Irak’ta Avrupa Birliği(AB) ülkelerinin, ticaret ve sanayi odalarının, sanayileşmiş ülkelerin, uluslararası kuruluşların ticari temsilciliklerinin bulunduğunun altını çizen Aslan," Çok hızlı gelişen bölgede yatırımcılara, yabancı sermaye sahiplerine büyük vergi kolaylıkları sağlanmakta. Bizim Irak’a yapmış olduğumuz ziyarette, tarım, gıda, hayvancılık, inşaat, mühendislik, tekstil, mücevherat,ev eşyalarının ve daha bir çok ürünün ülkemiz girişimcileri tarafından sağlandığını gördük. Ülkemizden giden ihraç ürünleri karayolu ile bölgeye taşınmaktadır. Özellikle ülkemizin Antalya, Mersin, Gaziantep, Adana gibi tarımda yüksek üretimi olan iller bölgeye çok büyük miktarlarda gıda ürünleri ihracını kara yoluyla Zakho’ya oradanda bütün Irak bölgesine dağıtımı yapılmakta. Günlük 2 ile 3 bin TIR bölgeye ülkemizden ürün taşımaktadır. Bu nedenle Irak’ta son dönemde meydana gelen ticari gelişmeler ve hızlı artan talep ülkemiz için önemli bir fırsat olacaktır. " diye konuştu. 
Ayrıca Erbil Ticaret Odası(ETO) Başkanı Dr. Dara Jalil Khayat ve Türkmen Milletvekili Aydın Maruf Selim’i makamlarında ziyaret ettiklerini belirteb Aslan, oda başkanı ve Türkmen milletvekilinden Kuzey Irakla ilgili geniş bilgi aldıklarını söyledi. 
Aslan, iki görüşmede de Türk işadamlarının yanlarında olduklarını karşılaştıkları sorunlar ile ilgili yardımcı olmaya her zaman hazır olduklarını dile getirdi.
MAGİAD üyesi Manavgatlı işadamı Umut Sönmez'de yaptığı açıklamada, öncelikle başarılı bir organizasyon gerçekleştirdiği için MAGİAD'a teşekkür ettiğini kaydetti. 
Irak'taki iş görüşmesinin Manavgat'a önemli ölçüde katlı sağalayacağına inandığını belirten Sönmez, böyle iş görüşmelerinin iş adamlarına yeni ufuklar açma adına önemli olduğunu söyledi. Sönmez, " Kuzey Irak son yıllarda çok hızlı gelişme gösterdi. Bölgede bulunan yüksek kaliteli petrol nedeniyle yaşayan halk çok kısa sürede ekonomik gelişme göstermiş ve satın alma gücünde çok büyük artış sağlamış. Ülkemize yakın olması, mal satmanın ihracat yapmanın çok kolay olması da firmalar açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Malumunuz bölgede yabancı sermayede, yatırımlarda, şirket ortaklıklarında uzun süreli vergi muafiyetleri var. Bu nedenle şirket kurulması, ortaklık yapılması ve yatırım için fizibilitelerin yapılması için çalışmalara başlamalıyız. Konuya ilişkin olarak ilgili kamu kurumlarımızla ve Erbil’de bulunan yetkili kurumlarla temaslar kuracağız. Bizim o pazarda kalıcı, başarılı ve uzun vadeli ilişkileri geliştirmemiz için en kısa sürede çalışmalara başlamalıyız. Çünkü her geçen gün bizim için kayıptır. Kuzey Irak ziyaretimiz ufuk açıcı, verimli ve sektörlerin gelişeceği bir ziyaret oldu." ifadesini kullandı.

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle