• Ana Sayfa
  • »
  • UYUŞTURUCULAR VE BAĞIMLILIK. TEDAVİ.

UYUŞTURUCULAR VE BAĞIMLILIK. TEDAVİ.

Alkol ve diğer madde bağımlılıkları kişiyi gerçek hayattan koparan önemli bir tıbbi durumdur.

UYUŞTURUCULAR VE BAĞIMLILIK.

TEDAVİ.

Alkol ve diğer madde bağımlılıkları kişiyi gerçek hayattan koparan önemli bir tıbbi durumdur. Bağımlı kişi hayatın zorluklarına karşı maddeye güvenir ve sosyal uyumu gidererek bozulur ya da çevresinde suni bir topluluk oluşur. Bağımlı kişiye bu söylendiğinde "ama benim arkadaşlarım var çevrem de çok geniş " cevabı alınır. Toplumdan kopuşun ve mantık hatalarının böyle bir psikolojik mekanizmayla açıklanması temel yaklaşım olabilir. Ama alkol uçucu maddeler bazı illegal ilaçlar kısa sürede beyin ve çevresel sinir harabiyeti oluşturma potansiyeline sahiptir. Aldehit yapıdaki alkol metabolitleri tam bir toksindir. Kişi alkolü bıraktığında ya da sosyal içici olduğunda önceki mantık akışını ve davranışlarını çok saçma bulacaktır. Alkol ve diğer madde bağımlılıkları ya da aşırı kullanımı (addiction) kişiyi ailesinden toplumdan çocuklarından ve gerçek hayattan koparan ve yaşamı mahvedecek potansiyele sahip bozukluklardır. Alkol kullanımında sosyal içicilik hatta bazen ara vermek uygun bir davranış olabilir

   Diğer bağımlılık yapıcı maddelerde de toplumsal yönden durum pek farklı değildir. Esrar (tetra hydro cannabiol ve tüm kannabis türleri) eroin  (bir morfin çeşidi olan diamorfin ki en hızlı bağımlılık yapan uyuşturucuların başında gelir), kokain (koka bitkisi yapraklarından elde edile kuvvetli bir uyarıcı) amfetamin (aynı isimli maddeyi içeren uyarıcı), LSD ve bunların karıştırılmasıyla elde edilip etiketlenen(liserjik asit dehidrojenaz,) ve bunların karışımıyla elde edilen birçok hap alkolden çok daha tehlikelidir. Tedavisinde en ç ok zorlandığımız eroindir ama kararlı bir tutum ve ırakmsağlam bir çevre kesin bırakmayı sağlayabilir.

    Çoğu zaman bırakmak sanıldığı kadar zor olmaz.. Bırakma sonrası arayış davranışı önemlidir. Zaten bu arayış süreci maddi ve manevi yıkımın nedenidir. Kişi tüm enerjisini ve maddi imkanlarını madde bulmaya yöneltir. Çevresel tepkiler, toplumdan izolasyon bu dönemde oluşur.

 Bağımlılık ciddi bir sağlık sorunudur.

Özellikle bölgemiz için önemlidir. Ama son gelişen ilaçlar ve iyi bir hasta-doktor iş birliği ile kolaylıkla tedavi edilebilir. 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1047