• Ana Sayfa
  • »
  • Doğru İlerlememesi İstenilen Türkiye

Doğru İlerlememesi İstenilen Türkiye

Türkiye’nin başlıca meselelerinden birisi de İstanbul’un çok biçimsiz imar yüzünden yaşanması zor bir hale durumdur.

Dört yüz yıl evvel bu durumda olan Moskova’yı kurtarmak için Çar Büyük Petro, bu şehirde inşaatı yasak ederek bütün inşaatçılaın St. Petersburg’u inşaya mecbur etti. İstanbul’u da kurtarmak için burada inşaat yasağı konulmalıdır. Su ve trafik sorununu çeken İstanbul, ancak böyle bir yasakla kurtulabilir.

 

Eski Anadolu insanı yerleşim yerlerini sırtlar üzerinde yaparak (Pamukkale ve Suleykaya’da olduğu gibi) ovaları tarıma bırakmıştır. Bunun tersini Manavgat’ta görüyoruz. Eski münbit araziler şehir haline getirilerek gelecek nesillerin gıda ihtiyacı yok edildi.

 

Batı Avrupa kendi iktisadi çıkarını düşünen ABD’nin uydusu haline gelmiştir. Irak ve Libya’yı mahveden ABD petrolü yüzünden Orta Doğu’dan hala savaş elini çekmemektedir. Soğuk savaşa devam ederek savaş sanayisini ayakta tutuyor. Rusya ile olan soğuk savaşını devam ettiriyor. Ülkemiz kendi çıkarı için ABD uyduluğundan kurtulmalıdır.

 

Su sıkıntısı bütün Türkiye’de görüldüğünden, nasıl bu hayati maddeyi kullanılacağı kanunla tespit edilmelidir. Otomobilleri bol bol yıkatmamak bu tedbirlerdendir.

 

Ülkemizde tarım ilaçları bilinçsizce kullanıldığından bir çok hastalığa yol açmaktadır. Nasıl olur da bin vali ( Edirne’de olduğu gibi ) kirli suda üretilen pirince karışı olan hanım tabibi işinden edebilir?  Bu vali hakkında soruşturma açılmalı ve hanım tabib işinin başına getirilmelidir.

 

Türkiye’nin AB’ye kabulü için öne sürülen AB-Kopenhag kriterleri AB’ye giriş talimatı olsa bile medeni ülkelerin yaşama biçimi olarak göz önüne alınmalıdır ve tatbik edilmelidir.

 

Uyanan Türkiye ilk defa eğitim harcamalarını savaş bütçesinin önüne geçirmiştir. Buna rağmen yakınımda bulunan bir okuldan bütün gün çocuk çığlıkları yükseldiğinden burada nasıl ders yapılır bilemiyorum? Eğitim çok luzümlü olduğundan çocuklara faydalı bilg,ler edindirmek ve beden eğitimi ile sıhhatli bireyler yapmak büyük bir görevdir. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.Bütün dinler savaşa karşı oldukları halde “Allah-u Ekber” diyen Müslümanlar o Şafi bu Sünni diye birbirlerini öldürüyorlar. Silah satışından kar eden ülkelere dur demek zamanıdır.

 

İnsanlara güzel yaşamayı öğretmeye okullardan başlayarak öğretme zamanı gelmiştir. Yollar uykusuzluk ve acele yüzünden kan gölü haline geliyor.

 

Bendeniz Japonya, İskandinavya ve Avrupa ülkelerinde uzun yıllar otomobil kullanmış bir insan olarak, gittiğim 4 kilometrelik yolda gördüğüm trafik terbiyesizliğini ve nizama aykırılığı nasıl anlayacağımı bilemiyorum.Atatürk’ün Alman hekimi Prof. Dr. Sauerbruch şöförüne şöyle talimat verirdi: “Oğlum işim çok acele, lütfen ağır git”.

 

Rusya’ya ihraç edilen gıda maddeleri gibi iç pazarda da kontrole ihtiyaç var. Kontrolsüz gıda yüzünden insani kısırlık artmaya devam etmektedir.Kendi gıda tohumlarımıza sahip çıkalım dışarıdan hiçbir tohum getirmeyelim.

 

Çok ekmek yiyen halkımıza da içinde ne olduğu bilinmeyen 17 katkı maddesi yasak edilerek, tam buğday ve çavdardan ekmek çıkarttırılmalıdır. Işid rehininden kurtarılan Başkonsolos ve  48 vatandaşımıza hoş geldiniz derim.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 683