VERİMLİ DERS ÇALIŞMA

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA

Ders çalışmak veya ödev yapmak çoğu çocuk için çok keyifli bir aktiviteyken çoğu çocuk için tam anlamıyla bir kâbus olabiliyor. Elbette her öğrenci çok güzel notları olsun, en başarılı öğrenciler arasında olsun istiyor ancak bu istek etkili çalışma olmadan mümkün olmuyor. Etkili ve verimli ders çalışmak için;

1.       Not alın ve Derse Katılın: dersten alabileceğimiz en fazla verimi alabilmek için yanınızda mutlaka not defteriniz olsun ve ders esnasında mutlaka notlar alın. Böylelikle sadece bilgiyi kaydetmekle kalmaz aynı zamanda dikkatinizi derse vermenizi de sağlar. Takipte kalabilmek ve öğretmeninizle aranızdaki iletişimi de arttırmak adına mutlaka sorular sorun, fikirlerinizi paylaşın, yani derse mutlaka katılın!

2.       Programa Uyum Gösterin: Sınavdan bir gün önce ders çalışmak yapılan en büyük hatalardandır. Bilginin iyice sindirilmesi için haftalık yapılan programlar sizi başarıya daha çok yaklaştıracaktır.

3.       Uyku Düzeni: Gün içerisinde kullanacağımız enerji için yeterli uykuyu uyumuş olmamız gerekir. Aksi takdirde bitap düşmüş, uykulu bir bedenle ders çalışmak mümkün olmayacaktır. Ortalama 7-8 saat kaliteli bir uyku uyumamız gerekmektedir.

4.       Beslenme Düzeni: Beynimizin sağlıklı çalışabilmesi için yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmemiz gerekir. Bunun yanında bol su tüketmenin dikkat ve hafıza üzerinde önemli etkisi olduğunu da unutmayalım.

5.       Çalışma Ortamına Dikkat: Işığı bol, havadar, dikkat dağıtmayacak düzeyde sade ve düzenli bir çalışma alanı performansınızı olumlu yönde etkileyecektir. Özellikle yatak veya kanepe üzerinde ders çalışmak uykunuzu çabuk getirip ders çalışma isteğinizi kırabilir. Yerde ders çalışmak ergonomik olmayacağından sırt ve bel ağrılarına sebep olabilir. Bu yüzden dersinizi her zaman ders çalışma masanızda çalışmaya özen gösterin.

6.       Egzersiz veya Spor Yapın: gün içerisinde yapacağınız yürüyüş, egzersizler veya spor sizi daha dinç tutmanıza yardımcı olur. Bol oksijen almak zihninizin tazelenmesini sağlar.

7.       Molalar Vermeyi Unutma: Her 45-50 dk.da 10-15 dakikalık molalar vermek ders çalışırken dikkatinizi daha iyi vermenize yardımcı olur.

8.       Kendine Güven ve İste: Kendine güvenmek, inanmak ve istemek ders çalışma süreçlerinde önemli role sahiptir. Kendinize ne kadar çok güvenirseniz, hayallerinize o kadar yakın olursunuz. Motivasyonunuzu düşüren insanlardan veya yerlerden uzak durun.

 

 

 

Uzm. Klinik Psikolog Şule Arslan

Antalya Cad:65 Uslu Apt.Kat:1

Tel:05511676757

 

 

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 394