• Ana Sayfa
  • »
  • SICAK HAVALAR PSİKOLOJİMİZİ NASIL ETKİLİYOR?

SICAK HAVALAR PSİKOLOJİMİZİ NASIL ETKİLİYOR?

SICAK HAVALAR PSİKOLOJİMİZİ NASIL ETKİLİYOR?

Aşırı sıcak havalar beden sağlığımız kadar ruh sağlığımızı da olumsuz yönde etkiliyor. Vücudumuz fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için belli bir ısı aralığında çalışmak zorundadır. Bu yüzden çevre ile etkileşip, ısı alarak veya ısı kaybederek dengesini sağlamaya çalışır. Sıcakların etkisiyle kaybedilen sıvı ve mineral;  hareketlerde yavaşlama, dikkatte azalma, bıkkınlık, genel bir isteksizlik hali ve öfkeye neden olmaktadır.

Yüksek sıcaklarda dışarıda bulunan her bireyde yoğun sıkıntı-bunaltı basması, daralma ve agresyon gelişmektedir.  Bu durum stresin artmasına ve stres hormonlarımızın (kortizol) daha fazla salgılanmasına neden olmaktadır. Yani böbrek üstü bezlerinde salgılanan kortizol hormonu adrenalinin de artmasına neden olarak öfkenin de artmasını sağlamış oluyor. Özellikle Antalya gibi deniz kenarında yaşayan bireyler için bu durum biraz daha zorlaşıyor. Sıcaklıkla birlikte yüksek nem olumsuz duyguların daha yoğun yaşanmasına sebep olmaktadır. Çoğu birey geceleri terlemeyle sıkça uyanıp, uyku döngülerini tamamlayamamasından dolayı sabahları huzursuz, öfkeli ve gergin bir şekilde güne başlamaktadır. Bu şekilde güne başlamış bir birey de dikkatini toparlamakta zorlanmakta ve işine yoğunlaşamamaktadır.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Özellikle psikiyatrik rahatsızlığı olan bireyler sıcak hava ile karşılaştığında tansiyon düşüklüğü veya sıvı kaybına bağlı çarpıntı yaşayabilirler. Çarpıntı psikiyatrik hastalar için doğrudan anksiyete (kaygı)yi beraberinde getirir. Bu sebeple,anksiyete bozukluğu yaşayan, panik atak hastası olan bireylerin bu konuda daha dikkatli olmaları gerekir.

Yeterince sıvı tüketimi olmadığında vücut dengesi bozulur. Özellikle su, mineralli içecekler veya ayran gibi asitsiz, şekersiz içecekler vücudun mineral dengesini korumaktadır.

Sıcak havalarda tercih edilen kıyafet de büyük önem taşımaktadır. Pamuk oranı yüksek ve vücuda yapışmayan, açık renkli kıyafetler giymek daha rahat hissettirdiğinden stresin de azalmasını sağlayacaktır.

Gün içinde sıcak havadan dolayı aktivitede bulunamamak sürekli olumsuzluklara odaklanmaya neden olabilir. Bu sebeple akşam serin saatlerde eğlenceli aktivitelere zaman ayırmaya çalışmak da sıcaklarla baş etmek için iyi bir yöntem olacaktır.

 

Uzm. Klinik Psikolog Şule Arslan

Antalya Cad:65 Uslu Apt.Kat:1

Tel:05511676757

 

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 329