• Ana Sayfa
  • »
  • BİR ÇOCUK NE ZAMAN PSİKOLOĞA İHTİYAÇ DUYAR?

BİR ÇOCUK NE ZAMAN PSİKOLOĞA İHTİYAÇ DUYAR?

BİR ÇOCUK NE ZAMAN PSİKOLOĞA İHTİYAÇ DUYAR?

Hiç şüphesiz ki anne baba olmak dünyadaki en meşakkatli ve stresli iştir. Küçük bir çocuğun dilini anlamak ve ona yardım etmek hiç de kolay değildir. Özellikle ülkemizde çocuk sahibi olmadan önce anne baba olmak adına bir eğitim alma şansına sahip değiliz, çünkü gidebileceğimiz anne/baba okulları yok.


Anne baba olduktan sonra sorumlukların büyüdüğü gibi endişe ve kaygıların da büyüdüğünü deneyimlersiniz. Bunların en büyüğü de çocuklarımızın hastalandığında yaşadığımız endişelerdir. Basit bir öksürme veya ateşinin yükselmesi kendinizi hastanede bulmanıza yeter. Ancak ne yazık ki, çocukların sorunları sadece tıbbi sorunlarla kalmıyor. Tıbbi sorunların yanı sıra erken çocukluk çağında ortaya çıkan birçok psikolojik bozukluk da var. Çocuğunuzun davranışları veya gelişimi ile ilgili sizden daha tecrübeli kişilere ya da diğer aile üyelerine danışmak bazen yararlı olabilir, ancak yine de unutmamalısınız ki her zaman çocuğunuzu en iyi tanıyan sizlersiniz.


Eğer çocuğunuzun davranışları ile ilgili olağandışı bir durumun olduğunu seziyorsanız ya da sadece bir şeylerin yanlış olduğunu duygusuna kapılmışsanız bunu göz ardı etmemelisiniz. Çünkü çocukların davranışsal bir sıkıntısı olduğunu ancak onları iyi gözlemleyerek anlayabiliriz.


Ne yazık ki çocuklar problemlerini bir yetişkin gibi ifade edemezler. Çoğunlukla bazı semptomlar (belirtiler) ortaya çıkarırlar. Bazen çok hareketlenebilirler, bazense davranışlarında gerilemeler olur. Örneğin biberonu bırakmış bir çocuğun yeniden biberonunu istemesi ya da tuvalet eğitimini tamamlamış bir çocuğun tekrar altını ıslatmaya başlaması gibi. Bazen de akademik anlamdaki başarısızlık veya dikkat dağınıklığı yaşaması gibi. Çocuğunuzun son dönemlerde tuhaf davranışlar sergilemesi veya olağan davranışlarından uzaklaşması bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir ve kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Genellikle beş yaşın altında ortaya çıkan birçok psikiyatrik bozukluk vardır. Bazıları diğerlerinden çok daha nadir görülmekle birlikte, bu hastalıkların türlerini tanımak önemlidir.


Bunlardan bazıları;


Otizm gibi yaygın gelişimsel bozukluklar


Anksiyete (kaygı) bozuklukları


Travma Sonrası Stres Bozukluğu (fiziksel ya da cinsel istismar, ya da travmatik bir olaya tanık olmak gibi önemli bir travma sonucu oluşur.)


Alt ıslatma, dışkı kaçırma


Depresyon


Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu / Dikkat Dağınıklığı


Özgül Öğrenme Güçlüğü


Tik bozuklukları  (bu istemsiz kas seğirmeleri, tekrarlanan hareketler veya sesleri çıkarmak gibi)


Psikotik Bozukluklar vb.


 Çocuğunuz son dönemlerde ya da uzun bir süredir;


·         Uyku ile ilgili sorunlar yaşıyorsa (sık sık uyanıyor, kâbus görüyor, sıçrayarak uyanıyorsa)


·         Olağandışı veya garip davranışlar sergiliyorsa


·         Yoğun veya olağandışı korkuları gelişmişse


·         Kolayca ürküyor olması


·         Gerileyen davranışlar (erken yaşta yapılan bir davranışa geri dönmek)


·         Dikkat veya öğrenme ile ilgili problemleri varsa


·         Dil gelişiminde veya konuşmasında gerilik/gecikme varsa


·         Çoğunlukla öfke patlamaları ya da öfke nöbetleri yaşıyorsa, kendisine veya çevresine zarar vermeye başlamışsa


·         Alt ıslatma ya da dışkı kaçırmaya sorunu yaşıyorsa


·         İçe kapanmışsa


·         Aşırı hareketli (hiperaktif) davranışları varsa


·         Var olmayan şeyler duyduğunu/ gördüğünü belirtiyorsa


·         Mide ağrıları veya diğer fiziksel şikâyetleri varsa (özellikle tıbbi bir neden olmadan)


·         Mastürbasyon yapıyorsa


·         Tekrarlanan davranışları varsa…


 Yukarıda bahsetmiş olduğum listedeki bazı belirtiler durumsal olabilir. (örneğin hasta olan bir çocuk daha iyi hissedene kadar oldukça huzursuz olabilir)  Ancak, bunların çoğu ciddi bir şeyler olduğunun güçlü sinyalleridir.


Birçok erken çocukluk bozuklukları uygun tedavi ile çözülebilir. Ancak yapılacak ilk şey çocuğun bir psikolog tarafından kapsamlı bir değerlendirmeye alınmasıdır. Sorunu belirlendikten sonra, çocuğunuz için en iyi tedavi seçeneklerine yönlendirmek ve bir plan geliştirmek psikoloğunuzun sorumluluğundadır. Sıklıkla bir çocuk psikiyatristi ve alanında uzman bir psikolog birlikte çalışarak sorunu çözmeye çalışırlar. Ailenin, bakımını üstlenen bireylerin ve öğretmenlerin de desteği ile ortaklaşa çözüm yoluna gidilmelidir.


 


Psikolog Şule Arslan


psksulearslan@gmail.com


 


 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 815