• Ana Sayfa
  • »
  • LİSE ÖĞRENCİLERİNİN MESLEK SEÇİMİ VE AİLE DESTEĞİNİN ÖNEMİ...

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN MESLEK SEÇİMİ VE AİLE DESTEĞİNİN ÖNEMİ...

Lise öğrencilerinin içinde bulunduğu psikolojik ve duygusal olarak oldukça karmaşık olan süreçtir Ergenlik Dönemi.
Bu karmaşık süreç içersinde hayatlarının en önemli kararını vermekte genç bireylerin oldukça zorlanmaları kaçınılmaz olacaktır. Öyleyse meslek seçimi önemli midir? Önemli ise nelerdir? Meslek seçimi bireyin tüm yaşamını etkileyen, çok önemli bir seçim olacaktır. Meslek seçimi bireyi etkilediği gibi toplumu da etkiler.

Peki, doğru seçim yapıldığı zaman hem bireyi başarıya ve mutluluğa götürecek olan hem de topluma yarar sağlayacak olan meslek seçiminde hangi faktörler rol oynar? Seçimi yapacak olan bireyler nelerin farkında olmalıdır? kısaca onlara değinelim.

Ergen kendi ilgi ve yetenlerini, kişilik yapısını, olgunluk düzeyini, hedeflerini, beklentilerini, amaçlarını göz önünde bulundurması gerekir. Aynı zamanda genç birey mesleğin özelliklerini de göz önünde bulundurması gerekir.

Bunlar; Mesleğin özelliklerine,yeteneklerine uygunluğu,unvanı,mesleğe talep,mesleğin yapıldığı fiziki mekan,mesleğin dünyadaki ve ülkemizdeki yeri,itibarı,ekonomik getirileri,yabancı diller bilinmesinin gerekli olup olmadığı,çalışma zamanları,emeklilik koşulları,devlet ve özel sektördeki yeri vb.. birçok faktörler yer alır.

Mesleklerin olumlu yanları incelenirken mutlaka olumsuz yönleri de göz önünde bulundurulup, bilgi edinilmelidir. Meslek hakkında yazılmış yazılar, kitap,dergi,katalog,konferanslar,kısa süreli iş tecrübeleri,çeşitli kurumlara ziyaretler,iş yerlerinde incelemeler…Meslek seçiminde tabiî ki sadece bilgi edinmek yetmez gözlem yapmak da oldukça faydalı olacaktır. Ergen imkan bulursa merak ettiği meslek uzmanlarının yanında zaman geçirmeli iş yerini, çalışma saatlerini, ortamı birebir gözlemesi onda farkındalık yaratacaktır. Belki de önyargıları olduğu mesleğe sempati duyacak ya da hayalindeki mesleğin aslında aklındaki gibi olmadığı gibi gerçeğiyle yüzleşebilecektir. Tabi ki  bunlara eş zamanlı olarak kariyer seçimine yardımcı olacak uzmanın devamlı desteği, aile ve okul iş birliği içerisinde destekleri oldukça önemlidir.

Meslek seçimi konusunda ailelere büyük oranda görev düşüyor. Bu alanda yapılan araştırmalarda gösteriyor ki aileden alınan destek artıkça mesleki kararsızlık düzeyi azaldığı bulgusuna ulaşılıyor. Anne-babaların genci tanıması gereklidir. Ergenle karşılıklı konuşması, fikirlerini sorması, fikirlerine önem verildiğini belirtmesi, ilgi ve sevgi göstermesi, yanındayım hissini yaşatması ona birey olduğu hissini verecektir. Sizlere en ihtiyaç duyduğu dönemde desteklerinizi esirgememeniz gerekiyor. Ancak destek verirken yanlış söylemlerden ve davranış biçimlerinden uzak durulması gereklidir. Baskı ve koşullandırmadan uzak durmalısınız. Ailenin bilgili ve bilinçli bir şekilde çocuğa rehberlik etmelidir. Çocuklarınıza “şu mesleği seçeceksin” “başka meslek düşünmeyeceksin” vb gibi sözler kesinlikle olumsuz sonuç doğuracaktır. Unutulmamalıdır ki çocuğunuz bir birey hayatındaki seçimler ona ait olacaktır. Yoksa karşılaşılacak sonuç aile baskısıyla üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olmuş iş hayatına sürekli meslek değiştirmeye giden, bu karasızlıkların sonucu olarak da başarısız, mutsuz insanlar olmalarına sebep olabilirsiniz. Bu tür hatalara düşülmemelidir.

Unutulmamalıdır ki sizin için bir hayat  yaşamayacaklar. Kendi dünyalarında kendileri için bir hayat sürdürecekler.

Bir dahaki yazımızda buluşmak dileği ile sağlıkla kalın…

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 258