• Ana Sayfa
  • »
  • GENÇLERDE KENDİNE ZARAR VERME DAVRANIŞI LİTERATÜR DİLİYLE İNTİHAR!

GENÇLERDE KENDİNE ZARAR VERME DAVRANIŞI LİTERATÜR DİLİYLE İNTİHAR!

Psikolojik yardım alma sürecinde gözlemlenen gençlerde kendine zarar verme davranışı genç ergenlerde maalesef sıkça karşılaşılabilen bir durumdur.


 Nedir İntihar?Bu kendine zarar verme davranışı ne şekillerde gözlenebilir?Kendine zarar veren gence nasıl davranılmalıdır bunlara bir bakalım..

Genç ergenler içinde bulundukları başa çıkamadıkları karmaşık duygular ve psikolojik bozukluklarla nasıl başa çıkacaklarını bilemezler.Toplumda yaygın olarak bilinen intihar dikkat çekme çabası olarak adlandırılmasından hariç aslında bu davranış bağımlılık olabileceği gibi aslında bir yardım çağrısıdır.

Aslında bu kişilerin kendine zarar vermesinin asıl sebebi duygularını nasıl yöneteceklerini bilmedikleri için “acı çekmek” istedikleri ve ihtiyaç duymaya başladıkları tek şey olamaya başlamıştır.Kendilerini bir çıkmazda bulan bu kişiler işin içinden çıkamadıkları için bu denli bir duygu düzenleme çabası içine girerler,sakinleşmenin daha farklı ve sağlıklı yollarını bilmiyordur.Bu sebeple kesinlikle düzenli bir şekilde kendini ifade edebileceği ruh sağlığı uzmanının desteklemesi şarttır.Kendine zarar verme davranışı;Tipik kendine zarar verme davranışı(kendine vurmak..),Psikotik kendine zarar verme davranışı(organ kesmek..),Kompülsif kendine zarar verme davranışı(saç yolma…),dürtüsel kendine zarar verme davranışı(kendini kesmek..) şeklinde kısaca bu çeşitleri vardır.

Anne-Babaların çocuklarını çok iyi derecede gözlemlemeleri gerekmektedir. Onunla iletiminizi kuvvetli tutmaya çalışın.Onu merak ettiğinizi gerekirse endişelendiğinizi söylemekten çekinmeyin.Ergenler kendilerine zarar verdiklerinde bunu dışa yansıtmak yerine gizleme yoluna da başvurabilirler.

Bunu anlayabilmenin yolu tabiî ki de iyi gözlemden ve iletişimden geçer. Örneğin kollarını yada bileklerinde kesikler oluşturan ya da izmarit izleri oluşturan genç kamufle etmek için sürekli uzun kollu giymeyi seçebilir.

Aynı şekilde bu vücudunun diğer bölgelerinde de meydana gelmiş olabilir. Zarar verilen bölgeler arasında nadir olarak boyun bölgesi de gözlenebilir.Zarar verme biçimlerinde ilk akla kesme gelse de yakmak,kafasını vurmak ya da saçlarını yolmak gibi pek çok çeşitle sıralanabilir.Bireyin kendinden nefret etmesi,suçluluk duyguları,utanç,yalnızlık,endişe,çaresizlik vb. çeşitli duygular içerisinde bulunabilir.Aile tarafından bu konun ciddiye alınması gerekir.Düşük benlik algısına sahip olan bu gençler bunun tekrarlarına başvurmaya çalışacakları unutulmamalıdır.Aile de sürecin asıl parçasında bulunduğu için Aile Danışmanlığının alınmasının kaçınılmaz olduğunu söyleyebilirim.

Destek ekibinin vazgeçilmez parçası olan ailenin bilinçli bir şekilde danışmanlık alması gence bu süreçte oldukça fayda sağlayacağı unutulmamalıdır. Alanında uzman ruh sağlığı çalışanları okul psikolojik danışmanın,psikolog,psikiyatris iş birliği oldukça önem arz eder.Hastanın öyküsünü alacak olan uzman incelemeler sonucu psikolojik rahatsızlığın olup olmadığı kararına varır,gerekli görürse ilaç tedavisine başlayacaktır.İlaç tedavisi gerekli görülüyorsa yine aile ve birey danışmanlık almaya devam etmelidir.

Devam edilecek olan ruh sağlığı uzmanıyla tedavi süreci tamamlanmadan bırakılmamalıdır aksi takdirde bu sürecin yaşamı sonlandırmaya kadar gitmesine yol açabilecektir.

Bir dahaki yazımızda buluşmak dileği ile sağlıkla kalın…

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 431