Sanatın Toplumdaki Yeri

Sanatla Merhaba,

Köşe yazılarıma ve sanat sayfama yoğun sergi trafiği ve gerekse kişisel çalışmalarımın yoğunluğundan dolayı bir süre ara vermek zorunda kalmıştım. Bu süre içerisinde çok güzel ve başarılı karma sergiler başta olmak üzere birçok etkinliğe katıldım.

Her geçen gün Ülkemizde ve Manavgat’ ta resim sanatı adına sevindirici gelişmelerin yaşanması bizleri daha çok çalışmaya ve gayrete teşvik etmiştir. Zaman zaman sanatın henüz yerini tam bulamamasından kaynaklanan bazı sıkıntılar olsa da yinede gelişmeler umut vericidir.

Sanatın yerini tam bulması yani bir toplumda anlam kazanması için gerek ekonomik şartlar gerekse kültür ve eğitim seviyesi ile doğru orantılıdır. Özellikle kültürel ve ekonomik olarak gelişen il ve ilçelerde sanata ilginin çok daha yoğun olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Bu yüzden özellikle Manavgat ta yaşayan ressam, müzisyen, tiyatrocu, heykeltıraş, el sanatları vb. işleri yapan kişilerin üzerine çok ağır bir yük yüklenmektedir. Bu kişilerin başarıları ve çalışmaları Manavgat’ a büyük değer katacağı gibi sanatsal gelişim açısından da çok önem arz etmektedir. Özellikle orta öğretim ve liseler’ in peş peşe açtığı resim, fotoğraf ve el sanatları çalışmaları bile çok yoğun bir ilgi ile karşılanmakta aynı zamanda burada eserlerini sergileyen genç arkadaşlarımıza büyük moral ve motivasyon sağlamaktadır.

Tabi ki bu yeterli midir?  Elbette hayır. Manavgat’ın sanatsal açıdan çok daha verimli olabilmesi ve sanatçılara ev sahipliği yapması için bir dizi çalışmaların çok daha güzel olacağını düşünüyorum. Özellikle turizme dayalı olan Manavgat sanatsal çalışmalarını turizm sezonuna yoğunlaştırabilir. Oysa turizm sezonunda okullarımızın açtığı başarılı çalışmaların sergileri sezon başlamadan yapılıyor ve bitiyor.

Bu yüzden özellikle profesyonel ve amatör sanatçı arkadaşlara büyük işler düşmektedir. Yaz sezonuna dayalı açık hava sergi salonları ( daha profesyonelce) yapılabilir. Özellikle Turistlerin çok daha yoğun ziyaret ettiği bölgelerde oluşturulabilir. Bu sayede hem sanatçıların Manavgat’a gelmeleri hem de turizme katkıda bulunması sağlanabilir.

 Elbette sanat adına çok olumlu çalışmalar yapılmaktadır fakat bunların tam amacına hizmet etmesi için yeniden gözden geçirilip düzenlenmesi ve yeni bir takım projelerle desteklenmesi gerekmektedir. Özellikle Avrupa ülkeleri ve turizme yönelik çalışan yerleri incelediğimizde mutlaka sanatın olduğunu görüyoruz. Gerek tarihi eserler ve gerekse günümüz sanatçılarının iç içe oluşu ve çalışmalarını devam ettirmesi ayrı bir önem kazandırmaktadır.

Örneğin Manavgat’a gelen bir turistin ülkesine götürmek için alacağı her hangi bir yöresel el işi bir çalışması var mıdır? Varsa yeterlimdir. Bütün hediyelik eşya satan arkadaşlarımızın mağazalarında başka illere mal olmuş el sanatları ürünleri satılmakta ve yöresel hiçbir ürün bulunmamaktadır. Oysa Manavgat tarihi dikkatlice incelendiğinde bu yöreye ait yüzlerce ilgi görecek bir sürü el sanatları çalışmalarını görebiliriz.

Bu yüzden sanatkâr arkadaşlarımıza ciddi bir sorumluluk düşmektedir. Umarız Manavgat adına bu tür sanatsal çalışmalar hızlandırılarak turizme kazandırılır. Gerek sanatkârlar gerekse turizm bu pastadan hak ettiği kazancı sağlar ve güzel çalışmalar ortaya çıkar.

Sanatla kalın…

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1209