• Ana Sayfa
  • »
  • ENGELSİZ SANAT İLE MUTLULUK…

ENGELSİZ SANAT İLE MUTLULUK…

Bu hafta sizlerle bir mutluluk paylaşmak istedim.

Akdeniz Yabancı Dostluk ve Dayanışma Derneği tarafından hayata geçirilen engelli çocuklarımıza yönelik resim etkinliği.

Bizzat şahsımın da içinde olduğu bu etkinliğin o pırıl pırıl çocukların yüzünde açtığı mutluluk ifadesi tarif edilemez. Etkinliğe katılan çocuklarımızın içinden geldiği gibi resim yapmanın hazzını alışlarına tanıklık etmek ise çok daha başka bir duygu.

Akdeniz Yabancı Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Ezgi Bahçealtı`nın bizzat kendisinin yürüttüğü bu etkinlik ilk çalışmadan itibaren o çocuklarımızın dünyasına yansıyan renkler dolusu mutluluğa döndü. İnsan bu mutluluğa tanıklık edince şu soruyu sormadan edemiyor ``çok büyük bir külfet gerektirmeyen bu etkinlik çocuklarımızı bu kadar mutlu ediyorsa acaba bu etkinlikler yaygın hale getirilse daha kaç engelli çocuğumuz mutlu olur? ``.

Zaten sivil toplum örgütlerinde kuruluş amacı sosyal sorumluluk projeleri üretmek değil mi ?. Aslında bu tür küçük gibi gözüken projelerin ne kadar anlamlı ve manidar olduğu bir gerçek. Normal sosyal hayatımızda her birey bütün gereksinmelerini kendisi bizzat karşılıyor ve arzu ettiği etkinliklere çok rahat katılabiliyor.

Oysa özellikle engelli çocuklarımızın kaçı bu faaliyetlere katılabiliyor ya da kaçının haberi oluyor?

En düşündürücü taraf ise o çocukların kaçının ailesi bu tür faaliyetlere katılacak imkana sahip?. 

İşte bu engelsiz mutluluk projesi de bu etmenleri ortadan kaldırmak için dernek gönüllüleri tarafından ortaklaşa yürütülüyor.

Çocuklar evlerinden alınıyor ve derneğe getiriliyor. Dernek bahçesinde resim malzemeleri karşılanıyor, çocuklara pasta meyve suyu ikram ediliyor. Belki de ilk kez resim yaptığı için birileri onları tebrik ve takdir ediyor. Yüzlerinde açan o muhteşem gülümseme ve öz güven bir anda mutluğu dönüşüyor.

Sonra tekrar evlerine bırakılıp haftaya görüşmek üzere kucaklaşılarak veda ediliyor.

Elbette kimse bu çocuklarımızdan ressam olmasını beklemiyor.

Ya da büyük bir sanatçı.

Fakat o çocukların artık sıkıldığında kendisini ifade edeceği mutlu olacağı bir uğraşı var.

Resimleri görenlerin tebriğinden sonra iç dünyalarında oluşan bir öz güven var.

Her şeyden önemlisi artık bir mutluluk limanları var. Zaten resim sanatının amacı da bu değil mi?. `` Kendini İfade etme biçimi``. 

Artık o çocuklarımızın yeni bir ifade biçimleri var.

Bu çok anlamlı projeyi yürüten Akdeniz Yabancı Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Ezgi Bahçealtı’ya ve duyarlı dernek üyelerine ne kadar teşekkür etsek azdır diye düşünüyorum.

Engelsiz sanat engelsiz mutluluklar diliyorum.

Sanatla kalın.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1147