Çocuklarımız Ne İstiyor ?

Acaba kaç aile bu soruyu çocuğuna sordu ve kaç aile aldığı cevap yönünde çocuğuna yön verdi?

Oysa tüm yetişkin ebeveynler olmak istedikleri ama olamadıkları mesleklere ya da daha çok para kazanacağını düşündüğü mesleklere yönlendirir çocuklarını. Küçük yaşta dikte etmelerle başlar `` Kızım doktor olacak, oğlum mühendis olacak!``

Peki, çocuğunuzun iç dünyasında yatan eşi benzeri nadir görülen yetenekleri keşfetmek ve çocuğunuzun hem başarılı hem de mutlu olacağı meslekleri neden düşünmeyiz?

Zoraki dikte ettiğimiz mesleklerde başarılı ve mutlu olacağını nereden biliyorsunuz ki ?  Özellikle Güzel Sanatlar alanında öylesine bir ön yargı vardır ki...

Bu ön yargıyı eğitimli aileler de dahi kırmak neredeyse imkansız gibi gelir. Bütün ailelerin dediği `` sen mühendis ol da resmi hobi olarak yaparsın``, `` sen doktor ol da voleybolu öylesine yaparsın`` gibi söylemleri her zaman duyarız.

 Peki ya çocuklarımızın iç dünyası ve kurdukları hayaller? Henüz hayata atılmadan aile tarafından ezilen umutları tekrar yeşertmek, çok kolay olmayacaktır sanırım. Çocukluklarını yaşamadan sırf ebeveynlerin istekleri doğrultusunda adeta yarış atına dönen, zoraki dikte edilmiş başkasının hayallerini gerçekleştirmek için zorlanan ve ben kimim? Sorusunu sık sık soran bir çocukluk...

Çocuğumuzu en güzel okullarda okutmak iyi bir eğitim almasını sağlamak elbette büyük bir sorumluluk ve görevimiz. Mutlaka eğitimini tamamlaması yönünde çaba harcamak gerekir. Hatta aileler çocuğunun okulunu büyük bir özenle seçmeli ve sık sık kontrol etmelidir. Fakat çocuklarımızın yeteneklerine saygı duyulmalıdır.

Bunun en güzel örneğini yakınlarda Manavgat Bahçeşehir Koleji`nde yaşadık.

Eğitim başarısını kanıtlamış her alanda kendisinden sık sık söz ettiren seçkin bir okuldan üç kızımız güzel sanatlarda da ciddi başarı sağlamıştır. Zeynep Bilge YALIN ATSO Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü, Melike TURHAN ve Merve TURHAN TVF Ankara Güzel Sanatlar ve Voleybol Lisesini kazanmışlardır.

Bu gurur verici bir tablodur bana göre. Çünkü bu okullara girmek büyük bir yetenek, öz güven ve ciddi bir çalışma disiplini ister.

Bu çocuklarımızın yanında olan ve destekleyen başta ailelerine, Manavgat Bahçeşehir Koleji Müdürü Şerafettin AVCI`ya ve titizlikle her zaman bu başarılar için çaba harcayan Okul Aile Birliği Başkanı Adnan DAĞDELEN`e yürekten teşekkür ediyorum.

Bu başarı dolu ve nadir örnekler umarız daha da çoğalır ve çocuklarımızın hayallerinin peşinden gitmelerinin yolu biraz daha açılır.

Ne güzel özetlemiş büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ; 

“Hepiniz millet vekili olabilirsiniz, Bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız.”

Sanatla kalın...

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 889