SECCADEME KELEBEK KONDU

Huzura ermekti bu. Susuz bir kölenin okyanusa kavuşmasıydı bu. Allah`ın huzuruna erişip, eşiğinde toz olmaktı. Sessizce fısıldamaktı secdeye sırrını, kimseler duymasın diye sessizce akıtmaktı secdede gözyaşını. Boynunu bükmekti dâl gibi rükûda, eğilmekti

Akrep ve yelkovanla ezanı beklemek birlikte… Ezanı beklerken sıkılmaz insan belki de sadece ezanı beklerken zorlanmaz insan. Ezan davettir, ezan O`na çağrılmaktır çünkü. Bir bekleyen var demek ki bizi. Yalnız biz mi bekliyoruz düşünmeli! Bazen ezan vakti olmadığı halde kulaklarının içinde,gaipten gelen ezan sesinin duyulması ne güzel değil mi? Belki de duyulan Bilal`inKâbe’den gelen sesi...

Bütün işini gücünü bırakıp ona koşmak her seferinde hasretle... Uçan bir halıydı seccade, insanı asıl sahibine götüren. Niyet edip iki elini açtıktan sonra kanatlanmaktı asıl yuvaya, süzülmekti gökyüzünde dualarla, niyazlarla.Şeytan denilen İblis`e görünmeden uçmak önemliydi bu halıda. Atmaca gibi nefsin peşinden koşar ve en ufak bir dikkatsizlikte yakalayıverir seni. Vesveselerle doldurur aklını, kalbini.

 O`nun varlığını sürme çekmekti gözlere. Siyah sürmenin karanlığında onunla aydınlanmaktı, sadece O`nu görebilmekti. Vahdet-i vücut tamlamasında O’nunla bir olabilmekti.O`nun sevgisini mühürlemekti kalplere. Süzülürken gökyüzünde kâinatı seyre dalıp şükretmekti defalarca. Kendinin de dâhil her bir zerrenin yaratılışındaki sebebi görebilmekti bütün mesele. Yediğin her bir nimetin farklı farklı tatlardaki lezzetine varabilmekti. Uçan bir halıydı seccade. Temiz olmak gerekirdi bu halının üzerinde. Yüzün, elin ve ayakların aldığın abdest suyuyla parlayacaktı mahşer gününde.Kalbin de temiz olmalıydı. Peki, onu neyle yıkamalıydı, neyle temizlemeliydi? Salih-i ameller, iyi niyetler sabun olsun mis kokulu, dua ve ibadetler su olsun içi ferahlatan. Ve Allah bu evimize dostumuz olsun her daim, bizim kalbimizin mihmânı olsun.

Sarı eşarplı bir kelebek kondu seccademe. Allah kalbime misafir olmuştu, ben O’nun evinin eşiğine toz olmuştum. Bu kelebek de benim seccademe mihmân olmuştu. Nereden geldiğini bilmiyorum.Ama daha önce de görmüştüm onu. İkinci ziyaretiydi bu. Ben halımla uçup gelmiştim o sırada. O yeni uçmaya hazırlanıyordu elleri havada.  Avucunun içindeydi mektubum.  Bir de onun kanatlarında uçtu dualarım.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1058