ALLAH İÇİN SEVMELİ

Hangimiz sevmedik? Hangimiz düşmedik kara sevdaya? Peki, nasıl sevdik, ne için, kim için sevdik? Gerçekten mi sevdik?

Çok güzel olduğu için sevdik. Cazibeli edası, kırmızı dudakları için sevdik. Elbisesi ile topuklu ayakkabısının o eşsiz uyumu için sevdik. Güzel vücudu, siyah dalgalı saçları için sevdik. Yakışıklı olduğu için sevdik. Kaslı gövdesi, mavi gözleri için sevdik. Tarz giyindiği için, karizmatik bakışları için sevdik. Sevdik de sevdik ya da sevdiğimizi zannettik.

Mutluyuz önizlemesini izletmek için mi sevdik yoksa gerçekten mutlu olmak için mi sevdik? Zaman geçsin biraz oyalanayım diye mi sevdik yoksa zamanı sevdiğimizle paylaşmak için mi sevdik? Yaralarımızı iyileştirmek için mi yoksa o yarayı sonsuza dek unutmak için mi sevdik? Hiç kötü niyeti yok. Ne dersem yapıyor, ne istersem alıyor diye mi sevdik yoksa onun iyi niyetini kullanamayacak kadar temiz mi sevdik? Artık ciddi düşünme vakti, evlenme yaşım da geliyor diye mi yoksa sevmenin zamanının, aşkın vaktinin olmadığını bilerek mi sevdik? Gece gündüz, ondan başkasını sevemem ne olur o da beni sevsin diye Allah’a dua ederek mi yoksa hayırlısını isteyerek ve dileyerek mi sevdik? İyi bir mesleğe sahip, çok parası var diye mi sevdik yoksa ne makam ne mevki, el ele verdikten sonra Rabb’im rızkımızı hazır eder  diyerek mi sevdik? Sevdik de sevdik ya da sevdiğimizi zannettik.

O halde size bir soru: Allah için sevdik mi hiç? Bir düşünün. Sevmedik mi?

Sevdiğim kadını makyajsız yahut bakımsız haliyle gördüğümde ondan soğumuyor, ilk günki gibi ona karşı aynı sevgiyi hissedebiliyorsam o kadını dış görünüşü için değil Rabb’im için sevmişimdir. Aşık olduğum kadının eşim olacağına, çocuklarıma iyi bir annelik yapacağına inanarak onu sevmişsem o kadını Rabb’im için sevmişimdir. Kavga ederken ona vereceğim cevapları düşünmüyor onu anlamaya çalışıyorsam sevdiğim kadını Rabb’im için sevmişimdir. Hastalandığında yanı başında onun için sabahlıyorsam sevdiğim adamı Rabb’im için sevmişimdir. Sevdiğim adamın iyi yönlerinin yanında kötü yanlarının da olduğunu bilip onun bu kötü hallerinden uzaklaşması için ondan daha çok savaşıyorsam onu Rabb’im için sevmişimdir. Yaptığı hataları yüzüne vurmak, yaptığı yanlışlardan dolayı onu cezalandırmak yerine aynı hataları bir daha yapmaması için doğruları anlatmaya ve göstermeye çalışmışsam ve gerekirse onunla birlikte hata yapmayı bile göze almışsam sevdiğim adamı Rabb’im için sevmişimdir. Tartışırken bile ona sevgi dolu bakıyorsa gözlerim sevdiğim adamı Rabb’im için sevmişimdir. Sevdiğim kadını veya adamı aldatmak aklımın ucuna gelmiyorsa, aldatmaya cesaretim bile yoksa, “asıl sevdiğimden” (Rabb’imden) çekinmişimdir ve korkmuşumdur işte o zaman Rabb’im için sevmişimdir.

Allah için sevmek gözle sevmek değil, görünüşe aşık olmak değil. Allah için sevmek gözü kör edip gönülden sevmektir. Sonsuz olan yalnızca Allah’tır. Ne güzellik ne yakışıklılık bâkî... Kalıcı rujların bile belli bir süresi var. Gerçek sevgiyi arıyorsan gerçekten sev, hakiki sev. Sevince neden mutlu olamıyorum sorusuna bundan sonra şu cevabı ver: “Rabb’im için sev.”

 

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 637