NÜFUS 6 BİNDEN 200 BİNE


Ben Manavgat’a geldiğimde karayollarının ilçeyi ve nüfusunu belirttiği ilçe girişindeki levhada nüfus 6 bin yazıyordu.

Son nüfus sayımında 76 bin idi. Şimdi herhalde 200 bini bulmuştur.

İlçenin bu kadar kısa bir sürede nüfusunun artmasının, temel ve birinci nedeni Turizmdir. İkinci nedeni de doğası, coğrafyasıdır.

1986 yılından sonra hızla gelişen turizm Manavgat’ın hem ekonomisine hem de dünya isim yapacak kadar tanınmasına neden olmuştur.

Türkiye’de ülke bazında tanınmasının nedeni de ülkenin doğal olarak en büyük Şelalenin Manavgat Irmağının üstünde olmasıdır.

Pazartesi pazarı, Perşembe pazarı, kurulduğundan beri turistlerin uğrak yeri olmuştur. Binlerce pazarcı pazaryerlerinden ekmek parası kazanmaktadır.

Ama az ama çok herkes halinden memnun gözükmektedir.

Yani turizm Manavgat’ın ekmek kapısı olmuştur. Otellerde çalışıp para kazananlar, otellerden aldığı para ile kirasını ödeyenler evine çağın 2 getirdiği yeni beyaz eşyasını alanlar, yani kısacası turizm zincirlemedir.

Turizm iyi gitti mi turizmle direk olarak ilgilenenin, çarşı esnafının, pazarcısının, ev sahibinin yani kısacası herkesin yüzü gülmektedir.

Manavgat’ın nüfusunun bu kadar artması yazımın başında belirttiğim gibi turizmdir.

Yazın 300 bine yaklaşan, gelen turistler ve çalışmaya Manavgat’a, Side’ye, Evrenseki’ye, Çolaklı’ya gelenlerle birlikte daha da artacağa benziyor.

Manavgat gelen ihtiyaca belediye olarak idareciler olarak, sosyal konum olarak, şehir planlaması olarak, altyapı olarak cevap verecek konumdadır.

Ben şahsen yazdığım yazıların çoğunda yerel anlamda konuları dile getirim.

Nüfustan. Belediye hizmetlerine dek.

Bu konuları kendime görev bildiğim için yazmaya da devam edeceğim.

Manavgat’ı o günlerden bu günlere getirenlere sonsuz şükranlarımı sunarım. 

Hoşça kalın..

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 817