MANAVGAT’IN GÖZLEMESİ VAR

Gözleme Türkiye’nin pratik, lezzetli, çabuk yapılabilen bir yemeğidir. Hanım evde olmadı mı yufkacıya gider 2-3 yufka biraz da lor alıp evde tavada pişirip ben bile kendime ziyafet çekerim.


     Yemekleri, tatlıları ile ünlü Gaziantep’in baklavası, içli tavuğu, Şanlıurfa’nın çiğköftesi, Adana’nın kebabı,       Hatay’ın künefesi, aşçıları ile tanınan Bolu’nun kuru fasulyesi, Ödemiş’in köftesi, Bursa’nın döneri, Kayseri’nin pastırması, Afyonkarahisar’ın sucuğu, İzmir’in Sulu İzmir Köftesi, Eskişehir’in çiğ böreği, Antalya’nın piyazı varsa Manavgat’ın gözlemesi var.

                Pazar yerine gelen turistleri misafir ederek hizmet veren ayrıca adını Almanya’ya kadar duyuran gözlemesi var.

                Yemek yapmak başlı başına bir sanattır. Bolu aşçıları ile ünlü Bolu’ya ‘Hadi oradan… Yemek bu herkes yapar dedim’ ama yanıldığımı yolum Bolu’ya düştüğünde lokantaya oturup bir tabak kuru fasulye söylediğimde ve bu fasulyeden bir kaşık aldığımda anladım. Aman Allah’ım o ne lezzet… Tadı halen  damağımda.

                Askerliğimi Bursa’da yaptım ve  döner hakkında söyleyecek tek bir söz var; mükemmel ötesi.

Kendim İzmirliyim, Sulu İzmir Köfteyi tek bir kelime ile anlatayım; mükemmel. Şimdi Gaziantep’in içli tavuğu yapılıyor mu bilmem. 1978’de bir firmada şoför olarak çalışıyordum. Beyaz eşya götürdüğümüz firma müdürü bizi yemeğe götürdü. Bir tavuk geldi içi sadece Antep Fıstığı dolu. Onu nasıl yaptılar hale şaşarım. Baklavası da bir marka zaten.

Daha yazılacak çok şey var ama dediğim gibi Manavgat’ın gözlemesi var.

                Hoşçakalın…

Köftesi ile marka olan İnegöl’ü, etli ekmek deyince akla gelen Konya’yı, Ayvalık’ın tostunu da unutmayın…

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1372