DÜNDEN BUGÜNE MANAVGAT

DÜNDEN BUGÜNE MANAVGAT

Eşim Manavgatlı, annesi Sorgunlu, babası eski adıyla Nipit bugünkü ismiyle Deniz Yakalı. Sene 1979 yılı, 23 Eylülde evlendim. Daha sonra 4 yıl İzmir Karayolları 2. bölgede şoför olarak çalıştım. Kendi isteğim üzerine Antalya Karayolları 13. Bölgeye tayin oldum. Antalya’da 1986 yılında geçirdiğim bir trafik kazasından sonra malulen emekli oldum. Ailem Almanca öğretmeni, Manavgat’ta mini Almanya, burada iş imkanı bulduk ve Manavgat’a 1988 yılında yerleştik.

Çevre yolu ve köprüsü yapılmadan neydi Manavgat’ın trafik sorunu, daha doğrusu çilesi… Otobüs terminali şehrin içinde başlı başına bir problemdi. Yeni yerine taşındı neyse ki o problem de bitti. Şu anda Antalya Büyükşehir Belediyesi çevre yolunda, sanayi kavşağı, Örnek Mahallesi kavşağı, Sorgun Mahallesi Kavşağında bir üst geçit çalışması sürdürmekte. Trafikte ufak tefek problemler çıkıyor ama geçici. Üst geçitler tamamlandı mı, eskiden transit geçit yapanların saatler tutan kabusu 3,4 dakikaya inecek. Akay Şenel’in kulakları çınlasın.

Bunların dışında, ırmak kenarı yürüyüş yolları açıldı, Manavgat’ın güzelliği bir o kadar ortaya çıktı. Devlet Hastanesi daracık yerden geniş, güzel bir yere taşındı, yolu biraz rampalı ama sorun değil, her güzelin bir kusuru var. Eski adıyla Rauf Denktaş, yeni adıyla Cumhuriyet yaya köprüsü Örnek Mahallesi ile Aşağı Hisar Mahallesini birleştirdi. Zeynel Şenol Köprüsü araç trafiğine açık, bir o kadar da güzel bir köprü Manavgat’a kazandırıldı.

Belediyeye ait Boğaz Oteli ve mesire alanı yapıldı. Aşağı Hisar Mahallesi Perşembe Pazarı çevresindeki yollarda kaldırım çalışması ile beton asfaltlaması yapıldı. Manavgat Belediyesi modern, yeni binasına taşındı. 60, 70 metrekare olan eski Kültür Evi yıkıldı, üstü Cumhuriyet Meydanı, altı otopark oldu. Muhteşem bir yapı olan Atatürk Kültür Merkezi yapıldı. Son olarak, ışıklı, sesli yaya köprüsü Başkan Sözen tarafından hayata geçirildi, Ferhat Göçer konseri ile açılışı yapıldı.

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi Manavgat’a çivi çakanın minnettarıyım.

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 389