PAZAR YERLERİ…

Belediyeler, halkın ihtiyaçlarını ucuz, taze ve kaliteli olarak sağlamaları için pazaryerleri düzenlerler. Halkın bu yerlere gelerek ihtiyaçlarını temin eder.

PAZAR YERLERİ…

 

    

Belediyeler, halkın ihtiyaçlarını ucuz, taze ve kaliteli olarak sağlamaları için pazaryerleri düzenlerler. Halkın bu yerlere gelerek ihtiyaçlarını temin eder.                

     Pazaryerlerinin seçiminde Belediyelerin dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıralamak mümkündür;

1-Pazaryerleri kolay ulaşabilir yerlerde düzenlenmelidir.

2-Altyapı problemi tamamen halledilmiş olmalıdır.

3-Şehrin veya mahallenin trafik düzenini aksatmamalıdır.

4-O mahalle veya sokakta oturan insanların normal yaşantısını aksatacak düzenlemeler yapılmamalıdır.

5-Pazarda satılacak ürünler ayrı ayrı kendilerine ayrıla yerlerde temiz ve sağlık düzenlemelerine uygun ambalajlarda satılmalıdır.

6-İkamet edilen mahalle veya sokak ise, buraları giriş ve çıkışın engellenmeden yapılabilecek şekilde düzenlenmesi, meydana gelecek yangın, su baskını, hastalık gibi olası durumlarda ulaşımı tıkayacak engeller olmamalı pazarcılar kuruluş mekânlarını kesinlikle buna uygun şekilde yapmalıdırlar. Okula gidecek çocukların servis arabaları engellenmemelidir.

7-Ses kirliliği olmaması sakinlerin rahatsız edilmemeleri için önlemler alınmalıdır.

8-Hijyen kuralları dikkatlice uygulanmalı riayet etmeyenler cezalandırılmamalıdır.

9-Yerli ve yabancı müşteri ayrımı yapılmamalı, yabancıya gösterilen ilgi yerliye de gösterilmelidir.

10-Bulunduğu yeri kirletenlere ceza verilmeli, pazaryeri kurulma saati ile bitiş saatine tüm pazarcılar harfiyen uymalıdırlar.           

Şimdi bu kurallara uyulup uyulmadığına bakarak yazımızı bitirelim.

Aşağı Pazarcı Mahallesinde kurulan Pazar Manavgat’ın en eski Pazarı olduğu için örnek olarak alalım.                             

Pazar, aşırı genişletilerek mahalle neredeyse 2,5 gün pazarın esiri durumuna gelmiştir. Sokaklara kurulan Pazar kuruluş biçimi açısından geçiş gelişi tamamen engellemekte sabah okul servis araçları giremediği gibi, Allah korusun bir yangın anında ve hastalık sırasında araçla girilmesi mümkün görülmemektedir.

Gelen turist arabaları yolların ağızlarını kapatmakta, sebze ve gıda pazarına mal getirmek üretici köylünün yolu tamamen kapatılmaktadır. Sabah aracı ile evinden çıkıp işine girmek isteyen Mahalle sakinin bunu başarabilmesi, çıksa bile akşam evine dönebilmek için bin bir rica minnete rağmen bazen beklemek zorunda bırakılmaktadır. Pazarın kuruluş saati ile dağılma saatlerine uyulmamakta sokaklar Pazar sakinlerince diledikleri şekilde kullanılmaktadır.

Pazar tek günlük olarak pazartesi günü kurulması gerekirken cumartesi öğleden sonra kuruluş başlamakta Pazar günü devam etmekte ve pazartesi her yer tamamen kapanmaktadır. Kuruluş sırasında aşırı şekilde ses kirliliği oluşmakta insan sesleri ile demir malzeme sesleri, araba seslerine karışmakta hastası sağı, çocuğu büyüğü, öğrencisi rahatsız olmaktadırlar. Bu durum geçici olsa herkes katlanır ama durum haftanın 2,5 günü sürmekte bu da senelik yüz otuz günü bulmaktadır. Gürültü patırtı arasında geçen süre neredeyse ömrün yarısını almaktadır. Mahalle sakinlerinin ticari faaliyet gösterenleri bile bu durumdan rahatsız olmaktadırlar.

Bunlara çözüm aranmalı pazarların şehir dışında bir yerlere kurularak şehirde oturan insanların rahat ve huzurları düşünülmeli, gelen turistinde sadece pazara gelmeleri değil şehre gelmeleri, huzura gelmeleri yerleşik düzende ticari faaliyet gösterenlere gelmeleri sağlanmaktadır.            

Belediyemizin hijyen konusunda gösterdiği gayrete teşekkür ederken, diğer problemlerin çözümü için gerekenleri yapacağına inanıyorum. 

Sadece pazarına gelinen bir Manavgat değil, temizliğine, ırmağına, huzuruna, yöresel yemekleri tadılmaya, folkloru görülmeye, denize girilmeye, insanlarının misafirperverliği görülmeye çeşitli tarım ürünlerinin tadına bakılan bir Manavgat yaratmak çevresi tertemiz korunmuş, o güzelim havası solunabilen bir güzellikle donatmak zorunda olduğumuzu bilmeliyiz. Sadece deniz, güneş ve tarih dönemi giderek bitecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1244