BATILILAŞMA


Doğu toplumları kurtuluşu dinde aradı; batı dediğimiz dünyada bilim ve teknolojide arayarak kurtuluşu buldu. Türkiye’de çoğunluk diyebileceğimiz bir kesim batıdan teknoloji alarak çağdaşlaşabiliriz diye düşünüyor ve Avrupa ile ilişkiler sanki bir ileri iki geri adımlarla takip ediliyor. Esen politik rüzgarların etkisi ile kimi zaman batıya katılacağız denilerek söylemler atılmakta bazen de gerekirse batı normlarını göz ardı edecek söylemler içine girerek inandırıcılığımızı yitirmekteyiz.

 

Doğu-Batı arasında bir köprü olan Anadolu’nun batılılaşması için batının kültürü ile de ilgilenmek körü körüne inandığımız bazı batıl inançları atmanın yerine toplumumuzun kabulleneceği batının da dünyanın da kullandığı ölçüleri içeren normları almamız gerektiğine, eğitim ve öğretimde uygulayarak yeni kültürler yaratmalıyız. Akılcı dünya görüşünü topluma egemen kılmak, ucuz ve kaliteli üretimi yapabilmek için teknoloji üretmek zorunda olduğumuzun bilincinde olmalıyız.

 

Kimliklerimiz ne olursa olsun, büyük bir imparatorluğun varisleri olduğumuzu unutmadan ister Türk, ister Kürt, ister Arap, ister Çerkez vs. batı çağdaşlığı etrafında birleşir, üretimimizi arttırır ve bölüşümde adaleti sağlayabildiğimiz zaman tüm toplumun dertleri bitecek ve rahat bir nefes almamız mümkün olacaktır.

 

Onun için gideceğimiz yol batı uygarlığıdır, Atatürk’ümüzün seneler önce işaret ettiği gibi çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak ancak batı normlarını kabul ederek toplumumuzda uygulamaktır.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 550