GEÇ OLMADAN

GEÇ OLMADAN

Yetmişli yılların ortasıydı iç Anadolu’nun küçük bir ilçesinde başlamıştık ilkokula.Yürüyerek ulaşabileceğimiz bir mesafedeydi okulumuz.Siyah önlük beyaz yakalarımız,önlüğün altına giydiğimiz pantolonlarımız vardı.Okul zamanları  dışında yöresel giysi (şalvar,çember,entari )giydiğimiz için okula gitmek ve önlük giyebilmekten çok mutlu oluyorduk.

Milli bayramlar bizim için çok önemliydi .29 Ekim Cumhuriyet Bayramına Önlüklerimizle katılıyor,kortejde gururla yürüyorduk. 23 Nisan çocuk bayramları öyle değildi güzel giysilerle bayrama çıkmamız gerekiyordu ama hiç birimizin o kadar güzel giysileri yoktu.Bir 23 Nisan bayramında    öğretmenlerimiz güzel bir haber verdiler.Kızılay’ın gönderdiği giysiler vardı ve bizlere bu giysilerden vereceklerdi.Tüm kızların gözü bir tane olan gelinlikteydi,gelinliğe nasıl baktıysam öğretmenim yanıma gelip ‘Sana çok önemli bir görev vereceğim bayramda okulumuzun flamasını Senin taşımanı istiyorum’ dedi.Mutlu oldum tabi ki..Gelinliği de sarı saçlı ve mavi gözlü olan öğretmenlerimizden birinin kızına giydirdiler.Allah var çok yakışmıştı sanırım bizimki çocukça bir kıskançlıktı.

Bayramdan okula döndüğümüzde dağıtılan şekerleri almak heyecan vericiydi.

1974 Kıbrıs Barış harekatında silahlı kuvvetlerimiz soydaşlarımız için Kıbrıs’a çıkarma yaptıklarında akşamları tüm şehirde elektrik kesintisi yapılıyor ve gaz lambası yakıyorduk.O küçücük kalplerimizle gaz lambasının ışığı dışarı sızmasın diye perdeleri sıkıca kapatmaya hatta nefes almamaya çalışıyorduk.Kıbrıs Barışı sağlanıp Soydaşlarımız kurtulduğunda biz çocuklar kendimizi kahraman gibi hissettik.

Kız çocukları okur mu diyenlere inat çok çalıştık .ilk okul,orta okul ,lise derken hiç dershaneye gitmeden üniversite eğitimlerini kazandık.Bu gün hala bize ilim ve ahlak eğitimi veren öğretmenlerimizin fedakarlığı ve insanlığına hayranım.

İmkansızlıklar içinde mucizeler yaratan Öğretmenlerimiz..

Ve düşünüyorum da bizlere birey olma,ilim ve sanat öğrenme,öğretme imkanını saylayacak kişisel hak ve özgürlüklerimizi sağlayan

YÜCE ATAMIZ

SEVMEK YETMEZ ANLAMAK LAZIM

SAHİP OLDUĞUMUZ HAKLARI KAYBETMEDEN KIYMETİNİ BİLMEK LAZIM..GEÇ OLMADAN

 

Emine Çataltaş
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1403