ERİK DALI

ERİK DALI

Sabah işine giderken, kilometrelerce uzaktan gelen su kemerlerinin kalıntılarının yanından geçerken gözü sağ taraftaki kemerlere ve altındaki muhteşem yeşilliğe takıldı, içinden “Bu karayolu yapılırken kim bilir kaç kemer feda edildi” diye düşündü.

Yüzyıllardır ayakta kalmayı başaran geçmişin izlerine doğanın muhteşemliği, onlarca çeşit bitkinin güzelliği eşlik etti yol boyu. Telaşsız insanlar , yaşadıkları yerin gerçek sahibi olduğunu hissettiren hayvanları görmek mutlu bir gülümseme bıraktı yüzünde…

Renklerin tüm sıcaklığını yansıttığı iş yerinde en çok sevdiği, küçük çalışma odasının cam kaplı bölümünden onlarca öğrenciyi sabahın ilk ışıklarında gelişlerini ve akşam servisle gitmek için hazırlanışlarını görmekti. Selam vermek için kapıya gelişleri, kimi zamanda çikolata istemek için masasının üstündeki kavanoza merakla bakışları anlamaya yetiyordu onun için.

Odasının bir camı öğrencilerin onun için yaptığı resimlerle kaplıydı. En çok da saçlarını sarı renk ,  gözlerini renkli yapmalarından mutlu oluyordu. Mutluluk onların çizgileriydi…

Eve gitme zamanı servis için hazırlıklar yapılırken cam kapıda gördü onları yanlarında öğretmenleri.

Kapıyı öğretmenleri açtı ve ”Size bir şey söylemek istiyorlar” diyerek öğrencileri içeri aldı, kendisi dışarı çıktı.

Yan yana meraklı gözlerle baktıklarını görünce “sanırım çikolata arıyorlar” diye geçirdi içinden sonra “buyurun çocuklar” dedi.

“Biz evlenmeye karar verdik düğünümüzde de erik dalı çalacak” diye başlayan beş yaşındaki Şevket’in sözlerine inanamadı.

“Demek evlenmek istiyorsunuz”

Gül ;”Evet hem de düğünümüzde erik dalı çalacak oynayacağız”

“Peki ailenize bu karardan bahsettiniz mi?”

Şevket; “Evet annem biliyor dedem bile biliyor”

Gül; “Benim de annem biliyor tamam dedi”

“Çocuklar nasıl para kazanacaksınız, evinizi nasıl geçindireceksiniz ?”

Şevket; ”Ben işe gideceğim Gül’e şeker çikolata alacağım” diyordu ki,

Gül; “Ben çocuk muyum ki şeker çikolata yiyeyim” cevabına gülmemek için zor tuttu kendisini.

“Çocuklar anladım evlenmek istiyorsunuz ama çocuklar evlenmez, sizler  okulunuzu bitirip büyüdüğünüzde, para kazanmaya başladığınızda evlenebilirsiniz”

Gül; ”Erik dalı çalacak biz oynayacağız”

“Peki çocuklar dilerim büyüdüğünüzde bunu yaparsınız, şimdi bu kararınızı ailenizle tekrar değerlendirirsiniz tamam mı?”

Bir anda arkalarını dönüp “görüşürüüüzz” diyerek çıktılar… “İyi akşamlar çocuklar” diye seslendi gülümseyerek arkalarından…

Erik dalının müziğini düşündü dakikalarca iki minik yüreği bu denli etkileyecek, o müzikle oynamak için evlenmeyi bile düşünecek kadar etkili olan Erik Dalını… Erik dalı gevrektir… erik dalı gevrektir…

Emine Çataltaş

 

 

 

 

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1244