ÇÖKELEK

ÇÖKELEK

Her zamanki gibi zarifti karşıladığımda;siyah beyaz dikine çizgili bir pantolon üzerinde beyaz şık bir bluz giymişti..

Uzak köy ve mahallelerden gelen genç kızlara seminer vereceği için çok heyecanlı olduğunu ifade ederek başladı konuşmasına..

Amacımız başarısını, geçirdiği zorlukları ve gençlere örnek olacak yaşamını bizlerle paylaşarak gençlere rol model olmasını sağlamaktı.

En çok etkilendiği sözlerden birisinin  babaannesin ‘çökelek gibi oturmayın ’ olduğunu söyledi.Hepimiz şaşırmıştık..Neydi çökelek gibi oturmak?

Gülümsemeler içinde anlatmaya başladı; ‘evde oturmayın anlamındaydı, araştırın,öğrenin, çalışın ,üretin,hiçbir şey yapamıyorsanız havlu kenarı örün,hedef belirleyin,kendinize güvenin ,kitap okuyun’ diye devam etti..

Gençlerin bu düşünceden çok etkilendiği gözlerinden anlaşılıyordu,heyecanla yeni sorulara vereceği cevapları bekliyorlardı..

Evlilikle bir soru üzerine ‘evleneceğiniz kişinin halasını biliyor musunuz?’ diye sordu..Gençler gülümsemeler içinde birbirlerine fısıldadılar..Çok şaşırmıştık .. ‘Lise yıllarında halasını düşünmezsiniz,kimsenin aklına gelmez akrabaları ama sadece eşinizle değil ailesi ile de yaşamı sürdüreceğiniz için bunlara dikkat etmelisiniz ’diyerek tamamladı sorunun cevabını..

‘Kendinizi hiç çıkmaz bir durumda hissettiniz mi, umutsuzluğa kapıldınız mı’ diye sorulduğunda

‘Tabi ki hem de fazlasıyla kapıldım,böyle zamanlarda hemen kitaplarıma sarılır okurum,okuduğumda biliyorum ki bir ışık beni aydınlatacak. Okuyun, gazete,dergi,kitap,dünya gündemini yakalayın,siz farkında ve güçlü olduğunuz sürece saygıyı ve değeri oluşturursunuz ‘diye verdi cevabını..

Bir saat süren seminerin sonunda bizi bekleyen sürprizden habersiz kendisini yolcu etmek için arabasına gittiğimizde  gençler için hazırlamış olduğu hediyelerin şaşkınlığını ve mutluluğunu yaşıyorduk ..

Ancak esas sürpriz ; ‘Kendisinin ve ailesinin sahip otluğu tüm işletmelere başvuru yaptıkları takdirde  işe alınacaklarını’ söylemesiydi..

Gençlerin mutluluk çığlıkları ve kucaklaşmaları ile  tamamlandı bu güzel buluşma.. 

Geri dönerken bir genç kız ‘Allah’ım bu bir mucize çok çalışacağım, inanamıyorum’ diyordu…

Kim bilir bir gün o aydınlanma ışığını yakacaktı..Bu günkü gibi..

 

Emine Çataltaş

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 669