YALINIZLIĞIM

On yedi yaş travmadır bende,bütün geleceğimizin bir sınavla çizildiği..

Maddi manevi imkansızlıkların içinde hazırlanmıştık ve sıra tercihlere gelmişti üniversite için.Hayalim hukuk fakültesi idi olmazsa Edebiyat öğretmenliği.Çok istiyordum ama özellikle matematikle hiç barışık olamamıştım.Sınavlar bitti üniversitede okuyan ablalarımız tercihimize yardımcı oldular.Tüm tercihleri sıraladıktan sonra bir meslek dersi öğretmenliği yazdılar benim için çok itiraz etmedim nasılsa son tercihe kalmaz demiştim.

Sonuç açıklandı son tercihime yerleştirilmişim. Günlerce ağladım elime iğne bile almayan ben meslek öğretmenliğine gidecektim. Babama yalvardım bir yıl daha hazırlanmak için .İzin vermedi’ Sen burayı oku atan sonra ne istiyorsan onu okursun’ dedi..

Kayıt işlemlerinden sonra okul vakti geldi.İlk ders tüm sınıf bir aradaydık.Tam elli beş kız öğrenci inanamadım,karma eğitim fen kolu okumuştum şimdi elli beş kızla meslek öğretmenliği okuyacaktım.Dünya başıma yıkıldı zannediyordum.

Bu kalabalık meslek derslerinde üçe bölünüyordu,bazı arkadaşları sadece kültür derslerinde görebiliyorduk bir de ince uzun sığınak olarak yapılan kantinde..Sigaranın henüz kapalı alanlarda yasaklanmadığı göz gözü görmeyen ortamlardı kantinimiz..

Özellikle Türk Dili ve Edebiyatı dersini çok seviyor  kalkıyor derse katılıyor sonra meslek derslerinde yok oluyordum..o kadar mutsuz ve üzgündüm ki kimseyle dolaşmıyor dersin olmadığı zamanlar kantinde kitap okuyarak zaman geçiriyordum.Bir de sigara yalnızlığımı gideriyordu bana göre..

Kantinde otururken permalı kıvırcık saçlı ,kırmızı kazaklı eteğinin beline geniş bir kemer takmış ,boynuna sarı fular bağlamış ve ayağında çizmeleri ile oldukça şık görünen bir sınıf arkadaşım yaklaştı yanıma oturdu.

‘Ne okuyorsun ?’diye sordu, cevabım ‘Ne okuduğum seni neden ilgilendiriyor’ oldu. Yaşama o kadar kızıyordum ki acısını etrafımdakilere yansıtmaktan çekinmiyordum..

‘Edebiyat dersinde dikkatimi çektiniz ben de okumayı seviyorum okuduklarını paylaşmak istersen’ dedi..

Yaptığımdan biraz utanmıştım ilgiye de ihtiyacım vardı ama bir o kadar da uzak olmak istiyordum.

Sonra kültür derslerinde yan yana oturmaya başladık..Kantinde edebi sohbetler ,milli kütüphane ve müzeleri dolaşır olduk.

Bir gün beni sigara içerken gördü ve ‘neden içiyorsun ?’  diye sordu..’Sorunlarım var’ dediğimde

‘Sorunların daha çok olduğunda alkol, eroin mi içeceksin, sorunlarını onlar mı çözecek’ dedi.

Bir daha sigarayı ağzıma alamadım..

Günler ayları kovaladı ama okuduğum bölüme soğukluğum sürüyordu bunun üzerine bilge bir tutumla ‘karar vermelisin ya okumaktan vazgeçeceksin hayalinin peşinde koşacaksın ya da varlığınla mutsuzluk yaymayacaksın,hangi mesleği seçersen seç önce seveceksin ve var gücünle çalışacaksın’ dedi..

Bu sözlerin üzerine  gerçeği kabul ettim ailemin maddi imkanlarının yeterli olmaması nedeniyle okulumu bitirmek zorundaydım ama şikayetlenmeden ..

Bilmesem de öğrenmek olacaktı hedefim ..ama en önemlisi ne yaparsam yapayım SEVGİYLE yapacaktım..yaptım..yapıyorum..

DOSTUM DEDİĞİM SARILDIĞIM

Emine Çataltaş

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 802