YA OLMASAYDI

YA OLMASAYDI

Beş çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak gelmişim dünyaya. Ailemden duyduğum beni en çok etkileyen şey benim büyüğüm olan Abim’e bir erkek kardeş vermekti en çok istedikleri. Benden sonra doğan iki kardeşimin de kız olmasına çok üzülmüşlerdi hatta dedem izin verse babam ikinci kez evlenmek istiyordu bu sebeple.

O küçücük yaşımda kız kardeşlerimi korumaya almıştım kendimce.

Sebebini bilmiyorum ama Abim’in sadece sünnet düğününü hatırlıyorum çocukluğumda aklımda kalan tek görüntü buydu.

Lise ve üniversiteyi ilçe dışında okumuştu. Zor ekonomik şartlarda Abim için en iyisi olsun istiyordu ailem.

Bense Abimden dört yaş küçük olmama rağmen erkek gibi büyütüldüm. Acaba diyorum erkek çocuk olmayacağına kanaat getirdikleri için beni mi seçmişti ailem erkek olarak.

Odun kırmak, bahçe işlerini yapmak, kardeşlerine bakmak, babamın evde olmadığı zamanlar alışveriş yapmak benim görevimdi.

Zorluk çeksem de yapıyordum çünkü anneme kıyamıyordum.

Erkek gibi büyütülmeme rağmen iki kız kardeşim ve ben toplum baskısıyla kapatılmaya çalışılıyorduk. Başımızın örtülmesi isteniyordu. Okul zamanı dışında tülbent denilen başörtüsü ve şalvar denilen giysileri giyiyorduk.

Pantolon giymemize izin verilmiyordu toplumda. Babam şoför olduğu için ilçe dışındaki yaşamları da biliyordu. Kardeşlerim ve bana pantolon getirip giymemizi sağlıyordu.

Bizim için okula gitmek özgürlüğün ve kendimiz olabilmenin tek yoluydu. Bir de okumazsak evlendirilme korkusu yaşıyorduk kızlar olarak. Bize kimi münasip görürlerse olunla evlenecektik.

Bu yüzden küçücük yaşımda iki şeyi çok iyi biliyordum. Okumam ve meslek sahibi olmam gerektiğini ve geleneklerin evlendirmesine izin vermemek için ilçe dışından biriyle evlenmek.

Atatürk’ün özellikle biz kız çocuklarına sağladığı hakların farkındaydım. Yapmam gereken tek şey derslerime çok çalışmaktı.

Ne oldu derseniz ikisi de oldu. Mesleğim gereği binlerce öğrencim oldu.Yüzlerce benim gibi deniz yıldızı… Sevdiğim insandan iki çocuğum.

Kararlarımı kendimin verebildiğim Cumhuriyetin bana kazandırdığı hakların farkında olarak yaşadığım  ve yaşattığım onca yıl… YA OLMASAYDI…

Emine Çataltaş

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 846