KIZIL ŞAÇLI

KIZIL ŞAÇLI

Kızıl saçları dikkatimi çekti onu ilk gördüğümde,kızıl saç rengini şarkılarına hayran olduğum Candan Erçetin’de görmüştüm ilk defa ve çok etkilenmiştim.

Tanışmak kısmet olmamıştı o güne kadar… Söyleşi daveti için odasına gittiğimde yine kızıl şaçlı idi. Odası huzurlu ve çok sakindi, güler yüzle karşıladı. Gerçekleştirmesini istediğimiz söyleşinin içeriği ile bilgi verirken ‘ konu ile ilgili her şeyi anlatabilir miyim olumsuzluklar dahil?’ diye sordu.

O an anlatacakları ile ilgili büyük bir merak uyanmıştı içimde, saçlarını neden kızıla boyuyordu, mesleği olan avukatlık ona neler kazandırıp neler kaybettirmişti ?

Söyleşiyi yapacağımız grup lise düzeyinde genç kızlardan oluşuyordu, amacı onlara geleceklerine hazırlanırken karşılaştıkları sorunlarla ilgili kendi yaşam hikayesinden yola çıkarak motivasyonlarını sağlamaktı.

‘ Kendinizi sevmelisiniz’ gençler diyerek başladı konuşmasına. ‘Çünkü değerlisiniz bunun hep farkında olun, öğrenmek olsun tüm çabanız, bilgi en büyük güçtür ‘diyerek sürdürdü konuşmasını.

En mutlu olduğu mesleki davasının içme suyu kaynaklarının o bölgede yaşayan insanlara kazandırılmasını sağladıkları dava olduğunu söylediğinde gözleri parlıyordu. Gelecekteki savaşlar su kaynakları yüzünden olacak diyerek kaygısını dile getirdi.

‘ Konuşabileceğiniz,bir obje üzerine bile saatlerce sohbet edebileceğiniz insanla evlenin ‘ dediğinde ilginç bir noktaya gelmişti.

Ne kadar önemliydi aslında konuşabilmek,konuştuğumuzu sandığımız yaşamda konuşabilmenin gerçek anlamının farkında olarak konuşabilmek.

Suskunluğun anlamını bilenler için…

Emine Çataltaş

 

 

 

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 633