KARADUT

KARADUT

Side’nin anlamının nar olduğunu  ve dünyalar güzeli bir kızın kendini korumak için nar ağacına dönüştüğünü öğrendiğimde artık nar ağacı benim için dünyanın en güzel kızıydı,o incecik dallarında kocaman narları taşıyabilmesinin büyüsüyle..

 

Side’de güzel bir mahallede bahar turlarına çıkıyorum..doğanının uyanışını hayranlıkla izliyorum..mimozaları,gelincikleri,papatyaları..ahenkle dans ediyorlar yeryüzünde uyandıklarının sevinciyle..

 

Sonra meyveler ,erikler çiçeklerini döker dökmez hızla büyüyorlar Akdeniz güneşiyle..yeni dünyalar ardından güneşin rengine yakın selamlıyor dünyayı..kara dutlar takılıyor gözüme üç katlı bir evin bahçesinde ..yüzlercesi,binlercesi ..etrafında geziyorum bakmaya doyamadığım..

 

Sonraki gelişimde açık renkte olan kara dutlar kararıp sunuyor kendisini..dayanamayıp koparıyor ağzıma atıyorum çekinerek

 Babamın sözleri geliyor aklıma elma bahçemizde söylediği ’kızım bahçenin dışına taşan dallar herkese helaldir onları toplamayın gerekirse kurda kuşa yem olsun’.. rahatlıyorum..yine de evde biri var mı diye bakıyorum her yer kapalı..

Bir sonraki gezintimde dışarıdaki dallarda kara dutlar tam kıvamında ..bahçeden içeriye girip birinci katın ziline basıyorum..Güler yüzlü bir bayan çıkıyor balkona,kendimi tanıtıp evin sahibini soruyorum dışarıdaki dallardan dut kopardığımı teşekkür etmek istediğimi söyleyince babamın sözlerine benzettiğim ’dut haram olmaz’  demesiyle

Büyük ustanın dizeleri çınlıyor kulaklarımda..

“Karadutum çatal karam çingenem

Nar tanem nur tanem bir tanem

Daha nem olacaktın bir tanem

Gülen ayvam ,ağlayan narımsın” diye seslendiği Mari Gerekmezyan geçiyor  Side’nin sokaklarından..

 

 Emine Çataltaş

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 745