BU DA GEÇER YA HU

BU DA GEÇER YA HU

Geçmiş zamanlarda dünyanın en büyük krallarından biri başı dara düştüğünde ne yapması gerektiği ile ilgili tüm bilginleri ve düşünürlere haber salmış ama bir koşulu varmış verecekleri öneri parmağında taşıdığı yüzüğün içine konulabilecek kadar küçük olmalıymış.

Onlarca öneri gelmiş bilginlerden ama kralın hiç biri hoşuna gitmiyormuş. Bunun üzereni ülkede yaşayan ama öneri getirmeyen bir bilgini bulup getirmişler.

Kral anlatmış isteğini bilgin uzun uzun düşünmüş’ tamam demiş yüzüğünüze sığacak bir öneri yazacağım ama bir şartla, çok iyi ve çok kötü bir durum olmadan açmayacaksınız.

 

Kral kabul etmiş yüzüğün içine saklanmış sırla yaşamaya başlamış.

Bir süre sonra her şey kötüye gitmeye başlamış hatta kralın ordusu darmadağın olmuş kral tek başına atını sürerken bir uçuruma yaklaştığını ve görmüş ve yavaşlayıp durmuş.Yüzüğü açıp bakmaktan başka çaresinin olmadığını düşünmüş,yüzüğü açtığında BU DA GEÇER YA HU yazıyormuş..

Tam bu sırada arkasından gelen ayak sesleri kesilmiş ne olduğunu anlamaya çalışmış,

Ordusuna destek veren köylüler kralın peşindeki askerleri etkisiz hale getirip kralı kurtarmışlar.

Kral sarayına sevinçle dönerken kralın onuruna büyük bir karşılama töreni düzenlenmiş,.

Kral halkını gururla selamlamak üzere yerini alırken yayına yüzüğündeki sırrı veren bilge yaklaşıp’ bir şey unutmadınız mı efendim ‘demiş. Kral ’yüzük zor zamanlar içindi şimdi çok güzel bir durum var niçin bakayım ki yüzüğe’ demiş.

Bilge ‘yaşamın sırrı izleyici olduğumuzu kabul etmektir ,sahiplenmek değil ‘demiş..

Kral çaresiz yüzüğü tekrar açıp sırrı okumuş.

Nitekim bir süre sonra tahtına ve dünyaya veda etmiş..

 

İçinde yaşadığımız bu günlerde sahip oldukları makam ve mevkileri insanları üzmek ve incitmek İçin kullananlara ,makam ve mevkilerini sonsuz sanıp mutluluk oyunu oynayanlara gelsin…

 

BU DA GEÇER YA HU…

 

Emine Çataltaş

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 729