KARDELEN

KARDELEN
Tenefüslerde elinde ya bir defter ya da bir kitapla dolaştığı dikkatimi çekmişti.Diğer arkadaşları gezerken oyunlar oynarken o kitaplarından ayrılmıyordu..Fırsat buldukça da öğretmenlerine sorular soruyordu..Kendi lise yıllarım geldi O nu izlerken..Okumaktan başka çaresi olmayan ben ve arkadaşlarımın mücadelesi vücut buldu gözlerimde..
Tanımak amacıyla biraz sohbet ettiğimde kendinden oldukça emin,nereye ulaşmak istediğinin farkında olan,ailesinin çok uzak bir köyde oturması nedeniyle akrabalarının ve küçük yaşında öğrenci yurdunda okumanın zorluklarını aşmaya çalışırken güçlendiğinin farkında olan bir genç kızdı..
Uzun yıllar sonunda öğretmen olarak başvuru yaptığı bir kurumun mülakatında  buldum kendisini;giyimi,mesleki konudaki hakimiyeti,iletişimi gurur verdi bana..Sadece dikkatimi çeken çok sert bir duruşu vardı sebebini merak ettiğim..
Birlikte çalışmaya başladığımızda  mesleğine olan yatkınlığı ,öğretim yöntem ve tekniklerine hakimiyeti,gözlemci ve objektif kişiliğini tanıdıkça öğretmeni olmanın mutluluğunu yaşamanın keyfi oluştu ..
Peki o duruşunda ki sertlik ve zaman zaman oluşan gözlerindeki hüznün sebebi ne olabilirdi? Kendime mi benzetiyordum yoksa?
 ‘Zamanın içinde bir yerdeyim, yazıktır bul beni, yoksa bedenimi yok edecek sessizliğin’
Diyen KARDELEN …
Emine Çataltaş
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 713