NEDEN HASTALANIYORUZ?


Sevgili okuyucularım,ben Dr. Recep Çelik sizinle olduğum süre de  neden hastalanıyoruz? Sağlıklı yaşamak için neler yapmalıyız? Nelerden kaçınmalıyız  ?Hastalığa  sebep olan etkenleri bulmak bunları anlatmak olacaktır . BU GÜN YAZIMA NEDEN HASTA OLUYORUZLA BAŞLIYORUM.

         Her canlıda olduğu gibi ,insanoğlu da  mükemmel bir plân ve programla yaratılmıştır. Bu mükemmellik anne karnında  gebelikle  başlar .Sağlıklı bir gebelik dönemi  bebek için  sağlıklı bir hayatın  da başlangıcıdır. Gebelik döneminde özellikle  anneye  çok iş düşer  .Annenin sağlıklı olması , sağlıklı beslenmesi hem kendi  hem de karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi açısından zorunludur.Diğer  yandan vücut için zararlı (toksik)  maddelerden  kendisi için olduğu kadar  karnındaki yavrusu içinde uzak durması korunması şarttır.                                                                                                         &    Gebeliğin sağlıklı  geçmesi  kadar çocuğun  DOĞUMUDA ,sağlıklı  ve normal   Doğal yolla olmalıdır .Yani tıbbi bir zorunluluk yoksa doğum şekli normal bir şekilde doğum kanalı yolu ile olmalıdır.Çünkü doğum anında doğum kanalında bulunan  ,çocuk için elzem olan bakterileri alarak dünya ya gözlerini açar.Bu bakteriler doğan yavrunun bağırsağına  yerleşerek ,çocuğun  gelecekteki sağlıklı bir hayatı için  başlangıç oluşturur.

NORMAL DOĞUM BU KADAR ÖNEMLİDİR?

&    ANNE SÜTÜ?

Sağlıklı bir hayat   için anne sütü  şarttır.Hayatın temelini teşkil eder.Bu sebepten anne sütünün yerini hiç bir gıda tutamaz .Zira anne sütü doğan çocuk için planlanmış ve üretilmiştir ,yani doğan çocuğa özel üretilmiştir. Yavru doğduğu için anneden  süt oluşmuştur. Çocuk doğmazsa sütte anneden gelmez . Anne sütünün yerini başka bir canlının sütü nede başka bir besin tutmaz.Anne sütü  çocuğun gelişmesi ve büyümesini sağlar .

&     ÇOCUKLUKTA YAPILAN AŞILAR

Çocuklukta  yapılan aşılar  zamanında yapılmalıdır. Bu aşılar çocukluk dönemi enfeksiyon hastalıklarına karşı  çocuğu , korumak için yapılmaktadır.Halbuki anne sütü bağışıklık(immünite)  gelişene kadar çocuğu, enfeksiyonlardan  korumaktadır.. Bu yüzden aşılar , çocukta bağışıklık   Sistemi geliştikten sonra yapılmalıdır . Erken yapılan aşılar bebek bağışıklık sistemini zorlar ve bağışıklık sistemini bozar ,güçlü bağışıklık oluşmaz. İleriki yaşlarda hastalık için  zemin hazırlar.

 Çocuğun  bağışıklığı   1 -1,5 yasları arasında gelişir .Bu nedenle aşıların  bir yaşından itibaren  yapılması en uygun zamandır

&       EK GIDALAR

Çocukta  süt döneminden sonra ek gıdaya başlanır ve bu dönemde yavaş yavaş çocuğa anne sütü  ile birlikte  ek  gıdalarla beslenmeye başlanır.Ek gıda  çok önemlidir.Biraz burada duralım .

&       BESLENME NASIL OLMALI

             Beslenme  her canlıda olduğu gibi ,insan oğlunun da FITRATINA  uygun olmalıdır .Yani  doğada   canlılar (bir kısmı otla ,bir kısmı et le, bir kısmı hem et hem otla beslenir )ne yiyeceğini bilir ona göre besinlerini arar bulur ve  hayatını devam ettirir.Çünkü  her canlı türlerinde  sindirim  organları  (dudak  ,ağız, çene yapısı  ,yutak  ,mide  ,barsak  sindirim sistemleri )   birbirinden az çok farklı gelişmiştir ,yediği besinleri sindirmeye uygun  bir şekilde oluşmuş . Bu nedenle yiyeceklerini seçerek ,bilerek yerler.Fıtrata  uygun olmayan besinler vücut için  yabancı madde gibi görülür ve Reaksiyon geliştirerek yok  etmeye ve  zararsız hale getirmeye  çalışır.  Bu maddeler vücuda uyumsuz (intolerans) yada allerjik besin olarak  algılanır , vücut bunlardan kendisini korumaya çalışır.Koruyamaz ise  hastalanır .

 

            Eğer besinleri  uzun süre korumak ve saklamak için içlerine koruyucu maddeler konur, bu koruyucular vücut için zararlıdır ve HASTALIK sebebi olabilir.

 

             Besinler rafine ediliyorsa besinin doğası bozulmakta ( proteinler ,yağlar şekerlerin vasfı bozulmakta ); bunlar da vücut tarafından yabancı olarak algılanmaktadır.

Örneğin, şekerler bir taraftan rafine edilirerek üretilir ,dayanıklılığın uzun süreli olması için  içlerine yabancı maddeler konur( koruyucu, katılaştırıcı ,boya ,koku  veren esanslar vs ), diğer taraftan yoğunlaştırılır( sonucunda insanlar vücudun alması gerekenden fazlasını alır )

 

            Yediğimiz  besinler,sindirim sistemimiz tarafından en küçük birimlerine ayrılır( proteinler aminoasit asitlere,şekerler nişastalar glukoza  galaktoza ,meyve ve sebzeler glukoza  fruktoza vitaminlere minerallere , yağlar yağ asitlerine ayrılarak  bağırsaktan emilir ve vücutta kullanılacak hale getirilir .Emilimde bağırsak florası önemlidir .Ancak bağırsak  florası denen bağırsakta yaşayan bakterilerin cinsi ve sayıları  ve karakteri önemlidir ,bağırsakta bir denge içinde olmak zorundadır.Bağırsak florası  bozuk ise  HASTALIKLAR  oluşur.

           Bağırsak FLORASI`NIN karakterini bozan etkenler, bir taraftan emilimi bozar ,beslenme yetersizliğine bağlı hastalıkların oluşmasına sebep olur, diğer taraftan patojen bakterilerin besinlere ortak olur beslenir,bunun  sonucu da oluşan atıklar vücuda geçer  hücre ve dokularda birikerek  HASTALIK  oluşur .

           BAĞIRSAK FLORASINI  BOZAN NEDENLERİ NLATACAK OLURSAK.

1):Sezeryanla doğum  ( normal flora oluşamaz)

2)Beslenme alışkanlığı:Tek taraflı beslenme,düşük değerli karbonhidrat la veya çok fazla hayvansal  proteinlerle beslenme,çok fazla abur cubur la beslenme.

3)Gelişi güzel  ilaç kullanma ( ilaçlar vücuda yabancıdır,bağırsaktaki  florayı öldürür ,yerine kötü flora hakim olur ) Antibiyotikler, analjezikler, steroidler vs.          

4) Dis tedavisinde kullanılan  metaller ( Amalgam ,kron vs) barsak florasına zarar verir ve patojenlerin (Floranın bozulmasına)artmasına sebeptir.

5) Bağırsakta parazitlerin artması , flora dengesini bozar  ,Metabolikler doku ve organlara geçerek HASTALIKLAR  oluşturur ve kişinin besinlerine ortak olur.beslenme yetmezliği oluştururlar.( vitamin yetersizliği,mineral yetmezliği)

6) İçtiğimiz sulardaki ağır metaller.Vs

 

Günlük  yeterli su içmeme k, en az 2,5 -3 litre  içmek zorundayız .

Nefes yolu ile aldığımız  hava ile toksik gazlar,( oto ekzos gazları vs )

Deri yolu ile  saç boyaları , makyaj  ,kozmetik malzeme  vs.

Bütün  bu yazdıklarımız  bir taraftan da  BAĞIŞIKLIK sistemimizi zayıflatarak  dıştan ve içten  bizi rahatsız eden mikroplara ,soğuk ,sıcak rüzgar, yağmur ,  kar gibi hava durumlarına karşı koruyamaz .Hastalıklar oluşur.

Saygılarımla  sağlıklı  mutlu günler.          

Dr Recep Çelik    info@recepcelik.com.tr

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 953