• Ana Sayfa
  • »
  • KABIZLIK DEYİP GEÇMEYİN? KABIZLIK TÜM HASTALIKLARIN ANASIDIR?

KABIZLIK DEYİP GEÇMEYİN? KABIZLIK TÜM HASTALIKLARIN ANASIDIR?


Günümüzde ,ülkemiz de  en büyük sağlık  sorunlarından   KABİZLIK ilk sıralarda gelmektedir.Üç kişiden ikisi kabızlık çekmektedir. Ancak çoğu kişi  kabız olduğunun farkında bile  DEĞİLDİRLER.Yada kabızlığı normal bir durum olarak görmekte. 3-4 günde bir tuvalete gitmeyi normal kabul etmektedirler.

Halbuki  her gün düzenli bir kere tuvalete gitmek gerek .Dışkılama yolu  bağırsaktaki  besin  atıkları dışarıya atılır.Atılmaz ise vücut için  zararlı olur. Besin artıkları  bağırsakta uzun sure kalınca, oluşan toksik gazlar vücuda geçerek HASTALIK sebebi olur. Bunu bacası iyi çalışmayan  odun veya kömür sobasına benzetebiliriz.Kabızlık  sürdükçe  ,toksinler vücudu istila ettikçe HASTALIKLAR  artarak devam eder . Tıbbın babası  HİPOKRAT  yüzyıllar önce şu sözleri(BAĞIRSAK  SAĞLIKLI  İSE , BÜTÜN ORGANLAR  SAGLIKLIDIR) söylemiştir.                                                                                                                                                           Buradan da anlaşılan

Çoğu  hastalılığın  temelinde kabızlık  yatmaktadır.       

O halde   Kabızlığın sebebi  nedir?

 

1)       Bağırsak  florasının  bozulması :  Bağırsak kanalı içinde özellikle kalın bağırsakta trilyonlarca mikro canlılar vardır . Buna bağırsak florası denir.Çocuk doğarken anne doğum kanalından ilk mikro canlıları alır ve süt çocukluğu çağında  tamamen bağırsak florası oluşur.

Floranin görevi  besinlerin bağırsakta en küçük birimlerine parçalanmasına  ,vücut tarafından emilmesine ,bazı vitaminlerin  bağırsak da yapılmasına ,yediğimiz gıdalardan  en yüksek  düzeyde yararlanmamıza , atıkların bağırsak kanalıdan atılmasına yardımcı olur. Bundan anlaşılan sağlıklı bir kişi  olmak için, sağlıklı barsak florası olmalıdır.

BAGİRSAK FLORASI  BOZAN NEDENLER?

1)      Hazır gıdalar(bu gıdalarda gıda koruyucular ,boyalar,tat veren maddeler vardır )

2).   Şekerli gıdalar ( çoğunluğu Rafi`ne edilmiştir) daha ziyade bağırsak da ki ZARARLI  bakterilerini besler ve florada zararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar.

3)    Fazlaca hayvansal proteinlerle beslenenlerde,

4)    Gelişi güzel ilaç kullanmak.(ilaçlar vücut için yabancıdırlar)

5)     Dişlerde kullanılan  AMALGAM  gibi dolgu maddeleri.

6)     Vücuda herhangi bir sebeple alınan ağır metaller ( civa - kurşun - vs)

          KABIZLIK NEDİR  TARİF EDECEK OLURSAK ;  Kabızlık : iki veya üç  boyunca dışkılama  yapılamaması. bundan dolayı tuvalette  uzun süre oturmaları,dışkının  sert katılaşmış halde dışarı çıkması  seklinde ifade edilebilir.Bugün için toplumumuzun yaklaşık %70inin kabızlık sorunu vardır. Kabızlık sorununu hafife almayınız belki de hastalığımızın altında yatan sebep odur.

Hekimlerin babası sayılan HİPOKRAT`ın dediği "Eğer bağırsağın hasta ise vücudun geri kalanı da  hastadır. " Bu söz o zaman geçerli idi şimdi de  geçerli gelecekte de geçerli olacaktır.

Eğer kabızlık varsa bağırsağın geçirgenliği artar ,emilim bozulur yani emilmesi gereken mikro besinler bağırsaktan  kana geçtiği gibi geçmemesi gereken toksinler yabancı maddelerde geçer. kan yolu vücuda dağılır  ve devamlı bir hal alır .Karaciğerin  görevi  toksinleri bir şekilde yok etmektir ancak kapasiteyi aştığı , yorulduğu zaman işe yaramaz yabancı toksik maddeler vücuda dağılır hangi organ hassas , hangi organı etkiledi ise o organın fonksiyonunu bozar yani hastalık oluşur.

NEDEN BAĞIRSAĞIN GEÇİRGENLİĞİ  ARTAR?

Emilimin normal olmasını sağlayan bağırsaktaki bakterilerdir yani barsak florasıdır.Barsak florasında yararlı ve zararlı bakterilerin bir oranı vardır bu oran zararlı bakterilerin lehine bozulursa bağırsağın  görevleri de  bozulur.Bağırsağın  görevlerinden  biri olan emilim bozulur.Bağırsaktaki  zararlı bakteriler bağırsağın içindeki gıdalarla beslenir yani besinlerimizde ortak olur. metabolik  atıklarını bağırsağın içine bırakır bu da bağırsak’ın geçirgenliğini artırır ,bir taraftan da toksik maddeler barsak kaslarını felç ederek  kasların  ileriye doğru kasılması yavaşlar, bozulur dolayısı ile dışkının dışarıya atılmasını zorlaştırır. Yani kabızlık oluşur. Bu olay günlerce aylarca devam eder.Bir taraftan  bağırsaktan vücuda yetersiz alınan gıdaya bağlı hastalıklar oluşur ,diğer taraftan toksik maddelerin etkisi ile oluşan hastalıklar oluşur.KABİZLİK DEYİP GEÇMEYİN !!!!!!

KABİZ OLANLARDA GÖRÜLEBİLECEK HASTALIKLAR:

 

- Yorgunluk

-Halsizlik

-Terleme,üşüme

-Konsantrasyon kaybı vs

*DERİ HASTALIKLARI

-Ekzema

-Ürtiker

-Cilt Döküntüleri

-Kaşıntı vs

*KALP HASTALIKLARI

-Aritmi

-taşikardi

-Hipertansiyon vs

*RUHSAL HASTALIKLAR

-şizofren

-epilepsi

-panikatak

-depresyon vs

*SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI

-sinuzit

-astım

-ÜSYE vs

*KAFA HASTALIKLARI

-bas ağrısı

-MİGREN

-boyun ağrıları , sırt ve bel ağrıları  ...vs

... Burada anlatmaya çalıştığım  bir çok hastalığın altında yatan sebep lerden biri ve en önemli olanı kabızlık tır. Yukarıda bir kaç dikkat çeken hastalıktan bir kısmı .

 

Sağlıklı  mutlu günler.

Dr.Recep Çelik

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 516