FibromiyaljiSon yıllarda  fibromiyalji adı  sıkça konuşulmaktadır.Bu da bize bu hastalığın ciddi bir şekilde artış gösterdiği,   artarak toplumu rahatsız edeceğini  toplum sorunu olacağını  ve ekonomik kayıplara neden olacağını göstermektedir.

Fibromiyalji hastalığına  genel anlamda anlaşılması  kolay olması için kas romatizması da  denilmektedir.Kaslarda omatizmal bir yangı(iltihap) söz konusudur.Bu rahatsızlık  vücuttaki tüm kasları tuttuğu gibi ,bölgesel olarak da kas veya  kas gruplarını tutabilir ve AĞRI  ya neden olurlar. En çok şikayetler sırt ve  boyun kaslarının tutulmasına bağlı ağrılardır.

Kadınlarda  erkeklere göre fibromiyalji görülme sıklığı yüksektir .  35 - 60 yas   arasında fibromiyalji görülme oranı yükselir, ancak Gençler`de   Fibromiyalji az da olsa görülmektedir .Son yıllarda bu hastalığın neden artış gösterdiğine gelince toplumun Rafi`ne  edilmiş gıdalar la beslenmesi ,hazır gıdalardaki  tüketimin  beslenmenin artması denebilir.

 

      Fibromiyalji hastaların çoğu depresyonda olan hastalardır.veya firomiyalji ve depresyon iç içedir , önce hasta depresyondan kurtulmalıdır.

---Fibromiyalji hastalarında   esas   şikayet ağrıdır.AĞRI  ile birlikte eklemlerde

haraket kısıklığı vardır.Özellikle baş ve  boynu  sağa sola öne arkaya çevirmekte zorluk çekerler  .Hastalık  göğüs  kafesi  kaslarını tutarsa  nefes alıp verirken AĞRI hissederler.Kalça kaslarını tutarsa Yürümekte zorluk çekerler. Hangi kas grubunu tutarsa onunla ilgili şikayetler vardır.

----Fibromiyalji  hastaları genel olarak yorgun olurlar,istirahat sonunda dinlenemezler ,yorgunlukları hep devam eder.Hafif  bir haraket, yürümek ,ayağa kalkmak dahi yorar ,Ağır yük taşımış  gibi yorgun olduklarını  söylerler.

----Fibromiyalji  hastalarının uyku sorunları vardır,bir kısmı çok uzun süreli uyumak ister,bir kısmının  ağrılardan dolayı uyumaları  güçtür . Yatakta sık sık pozisyon değiştirmek isterler ,Ağrı olduğundan zorlukla haraket ederler.

----Fibromiyalji  hastaları  sabahları yataktan dinlenerek kalkamazlar  ,hep yorgundurlar hep yatmak isterler.

----Fibromiyalji  hastalarının çoğunda sabahları yataktan kalktıktan sonra   kaslarda sertlik vardır .

Bazen en küçük eforlu bir haraket de dahi yaygın AĞRI  oluşturur.

----Hastaların  çoğunda  keyifsizlik vardır. Zamanla kendi iç dünyalarına çekilerek yaşarlar, çoğunluğu  Antidepresan ilaçlarları  kullanırlar.

----Fibromiyalji  hastalarının bağırsak  problemleri vardır ,uzun sureli kabızlık veya ishal hikayeleri vardır.Bu en önemli olan şikayetlerden biridir.

----Fibromiyalji  hastaları  baş ağrısı problemleri vardır.

TANI

 

Fibromyaljide Tanıda en  önemli kriter iyi bir anemnez , ayrıntılı ve kapsamlı bir muayene  yapılarak  tanı konabilir.

. Hastanın hastalık hikayesi, hareket sistemi muayenesi ve nörolojik muayene bulguları çok önemlidir.Genellikle bunlarla fibromiyalji tanısı konur.Tanıya yardımcı veya destekleyici özel bir laboratuar bulgusu yoktur.Rutin  tetkikler ve görüntüleme yöntemleriyle tanıya yardımcı olmaz.(Ancak  sedimantasyon yüksek olabilir,igG yüksekliği olabilir.). Hastalığı belirleyen özel bir yöntem yoktur.

Fibromiyalji NEDENİ

Hastalığın sebebi olarak mezenkim (bağ dokusu) pH değerinin asitik  tarafa kaymasını sağlayan sebepler ,

1) Düşük değerli karbonhidratlari tüketmek,( bakkal gıdaları,abur cuburlar vs).

2)Çok fazla hayvansal protein tüketmek( et,süt,yumurta)

3)Sık  sık antibiyotik kullanmak,

4) Kortizon ve ANALJEZİK gibi ilaçlar kullanmak

5)AĞIR metallere maruz kalmak ( civa ,kurşun ,aliminyum vs)

6)Rafine edilmiş gıdalarla beslenmek( un ,seker,süt vs)

 

Fibromiyalji Tedavisi NASIL olmalıdır?

       Tedavide vücuda zararlı olan ( vücudun tolera edemediği) gıdaları   tespit etmek ve hastanın  bu gıdalarla beslenmesini engellemek.

       Vücudu rahatsız eden toksik maddeler varsa tespit etmek ve vücuttan  uzaklaştırmak gereklidir,

        Barsak florasını  düzenlemek ( tekrardan restore etmek gerekli).HASTALIKLARDA   Barsak florası  normal Floranin dışına çıkmıştır

         Gereksiz İLAC  zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır,ilaçların  faydadan cok zararları vardır ,

          Vücutta AĞIR metal varsa ,vücuttan  bunları uzaklaştırmak  gereklidir.

Fibromiyalji oluşturan sebeplerden vücudu kurtarmaya başlandıktan  sonra ağrılar yavaş yavaş  kaybolur( vücudu rahatsız eden sebep veya sebepler ortadan  kalkınca vücut kendini tedavi,tamir etme yeteneğine  sahiptir.)

           AĞRI tedavisini hızlandırmak için  çeşitli yöntemler uygulanabilir.

           AĞRI    Kesiciler ,steroidler, antiromatizmal ilaçlar vs

           Akapunktur yöntemiyle tedavi

            Noral tedavi yöntemi vs.

        

            NASIL korunulmalı ?         

  A )Yaratılış fıtratına uygun beslenmek yani doğal ve taze besinleri tüketmek.

   B) Vücudun tolere edeceği gıdaları  tüketmek ,

  C) Yeterli  su tüketmek  (2,5 -3 Lt )

   D) Rafi`ne gıdalardan sakınmak gereklidir.

Sağlıklı günler

Dr Recep Çelik

sorularınız  için   05326137661 ,

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1234