• Ana Sayfa
  • »
  • ANKARA’DA ÜNİVERSİTE KAZANAN ÖĞRENCİLERE.. (Basından Seçmeler)

ANKARA’DA ÜNİVERSİTE KAZANAN ÖĞRENCİLERE.. (Basından Seçmeler)

COŞKUN KARTAL/Eskişehir Sakarya Gazetesi Önümde, Ankara’da faaliyet gösteren Yaşantı Paylaşım Merkezi Gençlik Vakfı’nın başkentteki her hangi bir fakülteye yerleştirilen tüm üniversite öğrencilerine yönelik bir çağrısı var. Aynen şöyle diyor:

“Tebrikler, çalışmalarınızın karşılığı olarak Ankara’da üniversite öğrencisiniz artık:

Şimdi ise burs arama aşamasındasınız; Yaşantı Paylaşım Merkezi Gençlik Vakfı da burs alabileceğiniz kurumlar arasında…

Ancak burs alabilmeniz için ne çok başarılı olmanız ne de çok yoksul olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

Öğrenmeye açık, yaşadığımız dünyada olup bitenlere anlamaya çalışan, dinlemeyi bilen, okumayı, seven, resim, müzik, tiyatro, opera, bale gibi güzel sanatların her dalına meraklı, insani değerlere duyarlı, iş hayatına atıldığınızda aranılan çalışan olmak arzusu içinde iseniz ve ders saatleriniz dışında haftada 12 saati vakfımızda bu konularda donanım kazanarak geçirmeye gönüllü iseniz ders yılı boyunca 8 ay boyunca 150 TL burs alabilirsiniz. www.ypmerkezi.org adresinden ve facebook sayfamızdan bilgilenebilirsiniz…

Başvurularınız için telefonumuz: 0506 220 09 32 ”

Yaşantı Paylaşım Merkezi Gençlik Vakfı ve çalışmaları hakkındaki bilgiyi açıklamada verilen internet sitesi adresinden, yani www.ypmerkezi.org adresinden bulabilirsiniz ya da verilen telefon numarasından bilgi alabilirsiniz.

Ben, 40 yıllık bir arkadaşımın, Belkıs Güneş’in kurucu ve yöneticisi olduğu, kuruluşuna ve gelişmesine yakından tanıklık ettiğim ve çok az da olsa bazı etkinliklerinde yer aldığım vakıf hakkında bildiklerimi paylaşmak istiyorum.

Hiçbir başka amaca hizmet etmeyen, tamamen sitesinde açıkladığı kuruluş amaç ve ilkelerine uygun davranan, bünyesine katılan öğrencilerin tertemiz bir dayanışma havasına girdiği ve okullarını bitirdikten yıllar sonra bile her Ankara’ya uğradıklarında ziyaret etmeden geçemediği ya da bulundukları yerlerde bağlarını koparmadıkları bir yer burası.

Üst sınıftaki öğrenciler, gerektiğinde alt sınıftakilerin dersine yardımcı oluyor; vakıf merkezinde kütüphane ve ders çalışma olanakları bulunuyor.

Mutfakta fırsat bulup uğrayan öğrenciler için sıcak yemek pişiyor, tiyatro- opera- bale organizasyonları yapılıyor, müze ziyaretleri ya da değişik kentlere günübirlik geziler düzenleniyor.

Bakıyorsunuz, hafta sonu bir uzman doktor çocuklara kendi alanında konferans veriyor; tanınmış bir gazeteci anılarından, bir yazar yapıtlarından söz ediyor; bir diş hekimi dişlerin nasıl korunacağını, bir veteriner hayvan sevgisini anlatıyor.

Psikolog sıkıntıların, bunalımların nasıl açılacağından söz ediyor. Birçok meslekten, alanlarında başarılı olmuş insanlar zarif bir incelikle bildiklerini öğrencilerle paylaşıyorlar ve onların her türlü sorusuna yanıt yetiştirmeye çalışıyorlar.

Vakfa haftada belli bir zaman ayırarak katılım sağlayan gençler, üniversite sistemimizin öğrencileri “evrensel anlamda üniversiteli yapmakta zorlandığı ortamda, çölde küçük de olsa nefes almayı sağlayan bir vaha’da gibiler sanki.

Çünkü öğrencilerin sosyal yaşam ve genel kültürel etkinlikler aracılığıyla üniversiteli aydın kimliklerinin oluşmasına, iyi sonuçları çoktan ortaya çıkmış deneyimler sağlanıyor.

Bu deneyimler, öğrenciler mezun olunca, o iyi insanlarla birlikte ülkenin dört yanına dağılıyor.

 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1129