" target="_blank">

  • Ana Sayfa
  • »
  • ÇOCUĞUNUZ YÜRÜMEYİ DÜŞE KALKA ÖĞRENECEK

ÇOCUĞUNUZ YÜRÜMEYİ DÜŞE KALKA ÖĞRENECEK

Her anne babanın heyecanla beklediği anlar çocuğunun ilk adımlarını attığı anlar olsa gerek..
E tabi bu ilk adımlarda uzunca bir gayretin ardından geliyor.  
Çocuklar emeklemeye başladıkları dönemden itibaren sık sık düşerek ufak kazalar yaşamaya başlar. Yürümeye başladıktan sonra ise bu kazalarda artış başlar. Yürümenin öncesinde çocuk,adımlama ve tutunarak yürüme evresine başlar.
 Olur olmadık yerlere tutunan çocuğun eli kayarak yere düşebilir, ya da düşerken kafasını bir yerlere çarpabilir. Tam ayağa kalkacak iken poposunun üstüne de düşebilir. Birkaç adım attıktan sonra da düşebilir. Tüm bunlar yürümeye başlayan çocuk için oldukça normaldir hatta canının acımadığı düşmeler onu gülümsetebilir de. 
Ancak anne babalar, çocuğunun düşmelerine ani tepkiler verdikleri için çocuklar için düşmek canını acıtmasa bile korkutucu bir hal alabilir. Çocuklar çoğu zaman düştükten sonra yanında bulunan ebeveynine bakar, onların yüz ifadesine ve tepkilerine göre; ya düştükten sonra ağlamaya başlar ya da hiçbir şey olmamış gibi kalkıp tekrardan yürümeyi dener. 
 Yürüme aşamasında olan çocuğunuza düştüğü anlarda panikle ani tepkiler vermekten kaçının. `` Bir yerin acıdı mı? Ben dedim sana gitme oraya diye! `` diyerek yanına koşmayın.  Büyük bir düşme değil ise bulunduğunuz yerden `` Hop düştün, şimdi tekrardan kalkıp deneyebilirsin`` diyebilirsiniz. 
Düştüğü zaman vücudunun herhangi bir yerini çarptığı yeri döverek; `` al sana kızımın/oğlumun canını acıttın! `` şeklinde tepki vermeyin. Eğer düştükten sonra canı yandıysa ve ağlıyorsa çocuğunuzu kucağınıza alarak onu düştüğünden ötürü suçlamak yerine ona neden düştüğünü açıklayın. “Ayağın masaya takıldığı için düştün. Bir dahakine daha dikkatli olmalısın” şeklinde bir açıklama yapın. 
Yürüme evresinde olan 10-14 aylık bir bebeğe yürümesi için fırsat verilmelidir. Çünkü yürümesine fırsat tanınmayan, sürekli kucakta gezdirilen, her düştüğünde ebeveyni tarafından ani tepkiler gören çocukların yürüme girişimleri ve yürüme gelişimleri yaşıtlarına göre daha geç olabilir. Bu durumda geç yürümeye yol açmaktadır.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2631