BOŞANMA VE ÇOCUK …

Son yıllarda boşanmaların giderek artış gösterdiği görülmektedir.
 Boşanmanın nedenlerini sıralayacak olursak pek çok şey sıralanabilir. Başlıca güvensizlik, eşlerin birbirini iyi tanımadanhayatlarını birleştirmeleri, evlilikten beklenti düzeylerinin yüksek olması, hayat şartlarının getirdiği zorluklara ve sorumluluklara birlikte karşılık vermekte zorlanmaları ve eşlerin birbirlerine yeterince zaman ayırmaması başlıca nedenler arasında gösterilebilir.
Boşanma süreci zor bir süreçtir. Boşanma aile içinde bulunan tüm bireyleri farklı farklı biçimlerde etkiler.  Boşanan eşlerdir ancak boşanmış ailelerde çocuğun bu durumdan daha az etkilenmesi anne ve babanın sergilediği tutum ve davranışlara bağlıdır. Boşanma ile eşlerin birbirlerine eş olma rolü sona erer. Anne ve babalık rolleri sona ermez. 
Boşanma kararı alan anne ve baba bu durumu çocuğa birlikte açıklamalıdır. Ebeveynlerden birinin bu kararı çocuğa tek başına açıklaması çocukta başka düşüncelerin oluşmasına sebep olabilir. Örneğin; annenin tek başına boşanmayı çocuğuna açıklaması, annesinin babasını sevmediğini düşündürebilir. Çocuğun böyle düşüncelerine kapılmaması adına alınan boşanma kararı anne ve baba eşliğinde çocuğa açıklanmalı, bu kararın ortak bir karar olduğu vurgulanmalı. Eşler açıklama yaparken birbirini suçlamaktan kaçınmalı.
Çocuklar anne ve babalarının boşanmalarından kendilerini sorumlu tutup, suçluluk duygusuna kapılırlar. `` Ben yaramazlık yaptığım için, annemin/babamın sözünü dinlemediğim için benim yüzümden `` gibi düşüncelere kapılabilirler.  Bu durumdan çocuğun sorumlu olmadığı uygun bir dille çocuğa açıklanmalıdır. 
`` Biz beraber aynı evde mutlu olmadığımızı, birbirimizi de seni de üzdüğümüzü fark ettik. Bu durumda senin bir suçun yok. Sen her zaman anne ve babasını dinleyen,  akıllı bir çocuk oldun. Ayrı evlerde yaşarsak daha mutlu olacağız. Sen de istediğin zaman bizi görebileceksin, istediğin zaman gelip kalabileceksin `` şeklinde bir açıklama yeterli olacaktır. Çocuğun duygu ve düşüncelerini dile getirmesi adına fırsat verilmeli. Belirtiği duygu ve düşüncelerden ötürü çocuğa kızılmamalı.
Anne-babalara öneriler:
*Boşanmadan ötürü anne babalar birbirlerini suçlamamalıdır. Anne babalar çocuklarının yanında birbirlerini kötülememelidir. Çocuklar ne söylenirse, ne duyarsa ona inanacağı için anne babalarına karşı olumsuz düşünceler besleyebilir. 
* Çocuk okula gidiyorsa boşanma sürecinden öğretmen haberdar edilmeli. Çocuğun bu süreçte okulda sergilediği tutum ve davranışlardan haberdar olunmalı.
*Sık sık çocuğunuzu sevdiğinizi, boşanmanın onun suçu olmadığını tekrar edin. 
* Anne ve baba çocuğa karşı olan davranışlarında tutarlı olmalı. Örneğin annenin evet dediğine babada evet demeli. Babanın hayır dediğine anne de hayır demeli.  Anne baba birbiriyle çatışmamalı. 
* `` Baban ne yapıyor? `` `` Annen ne yapıyor? `` şeklinde sorularla eski eşiniz ile ilgili çocuğunuzdan bilgi almaktan ve çocuğunuz ile haber göndermekten kaçının. Çocuğunuzu kullanmayın.
* Boşandıktan sonra eşler 2. Kez evlilik yapacakları kişi için `` cici anne `` `` cici baba `` söylemleri yerine abi/ abla gibi tanımlamalar kullanılmalı. 
*Son olarak boşanma süresince anne ve babaların uzman birinin görüşüne başvurması, destek alması  süreci daha kolay atlatmaları adına  yardımcı olacaktır.
Ve unutmayın;  iki bireyin birbirine eş olmaları ayrıdır anne-baba olmaları ayrıdır… 
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 305