• Ana Sayfa
  • »
  • Profesör Olmak.. (Hacer Bakır Sert’e)…

Profesör Olmak.. (Hacer Bakır Sert’e)…

Çok eskiden bir adamın, haylaz ve yaramaz bir oğlu varmış. Adam, çocuğunun her yaramazlığı sonunda; “Oğlum sen adam olamazsın!” dermiş.

Babasının bu sözü oğlanın çok zoruna gidermiş ve üzülürmüş. Aralarında çıkan bir tartışmadan sonra, bizim haylaz oğlan babasına saygısızlık yapmış. Ve almış başını İstanbul’a gitmiş. Çalışıp, çabalamış. Çeşitli okulları bitirip, bir sürü imtihana girmiş. Sonunda kendi şehrine vali olmuş. 
Daha  koltuğuna oturur oturmaz; “Gidin, filan köyde şu isimde biri var, çabuk onu huzuruma getirin” diye emir vermiş. 
Valinin adamları gidip, söylenen köydeki ihtiyar Ahmet efendiyi bulmuşlar. “Seni Vali huzuruna çağırıyor.” Diyerek, adamı apar topar valinin karşısına çıkarmışlar. Koltuğuna iyice yaslanıp sigarasını tüttüren vali, yani bizim haylaz oğlan sormuş; “Ben kimim/ Beni tanıdın mı?” Yaşlı adam büyük bir korku içinde imiş. Oğlunu tanıyamamış. “Siz vali efendimizsiniz” demiş.  
Vali, intikamını almış olmanın gururu içinde, “Ben senin oğlunum!” demiş. “Hani sen bana iki sözünün birinde, adam olamazsın, derdin. Bak işte adam oldum, hatta vali bile oldum.”
Adamcağız meseleyi hemen anlamış; “Beni ayağına bunu söylemek için mi çağırdın? Ben sana vali olamazsın değil, adam olamazsın demiştim. Yaşlı insanları ayağına çağırmakla ve onların yanında saygısızca sigara içmekle, insanları küçük görmekle adam olamayacağını gösterdin.”
* * * * *

Ne güzel bir hikayedir adam olmak..

Profesör olmakta öyle değil midir?..Profesör olursun ama adam olamadıktan sonra ne işe yarar.

Manavgat Meslek Yüksek okulumuzun müdiresi yıllardır Manavgat için gece-gündüz çalışan, çabalayan.

Yüreği insan sevgisi ile dolu Hacer Bakır Sert’in profesör oluşu ile ilgili bir kutlama vardı geçtiğimiz gün.

Yukarıdaki hikayeyi anımsadım.

Çiçeği burnunda Profesör kardeşimiz Hacer Bakır Sert bu anlamlı ve güzel kutlama davetinde başköşeye anne ve babasını konuk etmiş.

Konuşmasında babasından güven gücünü aldığını,minnacık ufacık tefecik olarak nitelediği annesinden yüreğine insan sevgisi yüklediğini..

Güzel ablalarından ise düştüğünde kaldırılmanın ne demek olduğunu öğrendiğini dile getirerek, kendi kızlarını mesleği gereği ihmalde etse onlara çok şey borçlu olduğunu ifade etti.

En büyük destekçisinin ise eşinin olduğunu göğsünü gere gere paylaştı kutlama programına katılanlarla.

Doçentimiz, değerli okul müdürümüz çiçeği burnunda Profesörümüz Hacer Bakır Sert gerçek anlamda yüreği Manavgat ve insan sevgisi ile dolu bir insandır.

Kendisini tanıdığım günden bu yana yüzünden gülücük ifadelerini, yüreğinden gelen duyguların tebessümünün hiç eksik olmadığına şahit olan gazetecilerden birisiyim.

Öyle ki;

Geçmiş dönemde kendisi ile ufak-tefek kırgınlıklar bile yaşamış olsak bir gün dahi yüzündeki gülücükler ifadelerine yansırken kin ve nefret duygusu hiç hissetmedim.

Anne ve baba terbiyesini yüreğinde taşıyan.

Çocuklarına zaman ayıramamasına karşın güzel bir anne olan.

Manavgat Meslek Yüksek okulundaki öğrencilerin yeri geldiğinde dert ortağı,sırdaşı,ablası güzel bir insan Hacer Bakır Sert..

Önce insan olmayı tercih ettiği için kolay olmayan Profesörlük mertebesine ulaşmanın bugün haklı gururunu yaşıyor.

Bizlerde Manavgat olarak, Manavgatlı olarak gurur duyuyoruz kendisi ile.

Bir basmak daha insancıl yüreği ile hak ettiği yere geldi, inşallah en yakın zamanda Manavgat’taki ilk fakültenin dekanı.

Ardından da yıllardır hayalini kurduğumuz ve adım adım yaklaşmakta olduğumuz üniversitemiz rektörü olarak görürüz kendisini.

Kutlarım değerli hocam.

Kutlarım sevgili kardeşim.

Önce insan olmayı öğrettiğin için.

Sonrada Profesör olmandan dolayı yürekten kutlarım.

Profesör Hacer Bakır Sert’in kutlama programında yaptığı konuşmasının son cümlesindeki Can Yücel’in şiiri ile noktalıyorum yazımı;

“Çiçek sulandığı kadar güzeldir
Kuşlar ötebildiği kadar sevimli
Bebek ağladığı kadar bebektir
Ve her şeyi öğrendiğin kadar bilirsin bunu da öğren
Sevdiğin kadar sevilirsin”

Haydi kalın sağlıcakla..

Her şey yüreğinize göre olsun..

HOPDEDİK

BÜYÜKLÜK..

Büyük olmak,

Büyümekten önemli olan..

Erdiğin mertebede

Geldiğin yeri unutmamaktır.

Unutmayanlara

Yürek dolusu sevgiler..

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 822