MUZ CUMHURİYETİ..

Muz gerçek anlamda dünya harikası bir nimet.. Mutluluk verir, tok tutar, şekeri haricinde çok da faydalı bir meyve. Aynı zamanda çok da siyasi anlamda dünya literatürüne adını “Muz Cumhuriyeti” olarak yazdırmıştır..

Yüz yıllar öncede günümüze dek hala bu söylem devam ede gelmektedir.

15. yüzyılda Afrika’dan gelmiş. Sonra 16. yüzyılda İspanyol misyonerler Orta ve Güney Amerika’da yetiştirmeye başlamış. Oradan Kuzey Amerika’ya gitmiş. Çok sevilmiş. O kadar ki dalından koparıldıktan sonra olgunlaşmaya başlayan muzu Amerikan pazarına ulaştırabilmek için uzun demiryolları yapılmış. Bu inşaatların ardından bu ülkelerdeki rejimleri Amerikan dostu kılmak ve muz işçilerini ucuza çalıştıracak düzeni koruyan hükümetlere arka çıkmak gerekmiş. “Arka çıkmalar”, “hükümet devirmelere, sonra da bizzat “adamını seçtirmelere kadar ulaşmış. Amaç Amerikalılar ucuza muz yesin, muz ticareti yapan Amerikalı tüccarlar çok zengin olsun diye yüz binlerce insan “köle” edilmiş o dönemlerde… Köleliğe karşı çıkan on binlerce insan öldürülmüş ve ülkeye ihanetin şahikası yaşanmış. İşte “Muz Cumhuriyeti” lafı ondan sonra ortaya çıkmış.. Sanıldığı gibi Afrika ülkeleri için değil (başta Honduras ve Guatemala olmak üzere) Orta ve Güney Amerika devletleri için kullanılıyormuş. Sonra, hükümetleri büyük devletlerce kolaylıkla manipüle edilebilen, genelde tek bir ihracat ürünü olan, yolsuzluğun, rüşvetin diz boyu olduğu, diktatöryel yöntemlerle yönetilen, kaynakların cebe indirilip, borçların halka yüklendiği, az gelişmiş ülkelerin hepsinde denenmeye başlamış.

Nereden çıktı bu Muz Cumhuriyeti diyeceksiniz..

Geçtiğimiz hafta Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MATSO), Manavgat’ta muz üretimi konulu basın toplantısı düzenlendi ya o sıra aklıma geliverdi işte.

Hani yıllardır  Alanya ile İl olma savaşı var ya her ne hikmetse o geldi aklıma..

Ardından son beş on yıldır,Manavgat topraklarında yetişen Muz’un bir hayli atağa kalktığını gözlemleyince bundan sonra dedim ki kendi kendime..

Şimdilerde Alanya – Manavgat arasında Muz savaşı baş gösterecek gibi.

Hangimiz il olmadan Muz Cumhuriyeti olacağız dersiniz.

MATSO Manavgat’ın geleceği anlamında güzel şeylere imza atıyor kutlamak gerek.

PORTAKAL..

Ne varsa Manavgat’ta Var.

Ve daha birçok önemli projeleri hayata geçiren MATSO son olarak ta Muz’un tavan yapması anlamında bir adım daha attı.

Basın mensubu olarak MATSO başkanı ve yönetimini gerçek anlamda yürekten kutluyorum.

Gel gelelim aklıma takılan bazı soruları es geçmek istemiyorum.

Muz olayı gerçekten gelecek adına olumlu adım..

Bu konuda MATSO neden tarımsal konularda Akdeniz Üniversitesinin öğretim görevlilerinden destek almaz, Neden öğretim görevlilerini Manavgat’a getirerek daha kapsamlı bir çalışma ile tüm köylerdeki tarımla uğraşanlara geniş kapsamlı ders mahiyetinde toplantılar düzenlemez.

Neden Manavgat’ta bulunan Ziraat Odası bu projeye ortak edilmez.

Neden sivil toplum örgütleri, Belediye, Kaymakamlık ve buna benzer kuruluşlar bu önemli proje içerisinde yer almaz çok merak ederim.

Haaa, yalnız ben değil bu konuyu merak eden öyle çok Manavgatlı var ki bizi gördüklerinde yukarıdaki nedenleri basın mensubu olarak bize sorarlarda onun için kaleme aldım.

Sanırım bundan sonraki gelişmelerde daha kapsamlı bir toplantı ile Muz üretimi hakkında insanların bilinçlendirilmesi anlamında MATSO örnek adımlar atar.

Mesela muz sektörü için kurulan seraların yapımını üstlenen firma yetkilileri geniş kapsamlı köylüyü bilgilendirir ve Muz üretimini teşvik eder.

Devlet desteğinin ne amaçla verildiği köylüye daha kapsamlı anlatılabilir..

Ne demişti o gün MATSO başkanı Ahmet Boztaş, isterseniz özet olarak size bir kısmını aktarıvereyim:

“Turizm, ticaret, gelişen hizmet sektörleri ile birlikte tarım da Manavgat’ın ekonomisinin güçlü ve önemli sektörlerinden biri. Oluşturduğumuz ‘Muz Yetiştiriciliği’ yayımıyla muz sektöründeki durumu ortaya koyup geleceğine ışık tutarken her gün büyüyen muz sektörü üzerinden tarımın varlığına dikkatleri çekmek istedik. Önceki çalışmalarımızda, yayımlarımızda olduğu gibi hazırladığımız bu rapor da yatırımcılarımız ve girişimcilerimiz için faydalı bir başvuru ve yönlendirici kaynak olacak, yatırımlara katkı yapacaktır. Üyelerimize, yatırımcıya, girişimciye yol gösterecek, ışık tutacak ekonomimize ivme kazandıracak bilimsel çalışmalara yer vermeye devam edeceğimizi belirtir, saygılar sunarım” ifadelerini kullandı.

Boztaş ayrıca konuşmasında desteklemeler devam ederse Manavgat’ın 10 yıl içerisinde ülkenin en büyük muz üreticisi konumuna gelebileceğini vurguladı. Muz yatırımcısının önünün şimdilik açık olduğunu da belirten Boztaş daha sonra muz üretimi ile ilgili bilgiler verdi.

Haydi, kalın sağlıcakla.

Her şey yüreğinize göre olsun..

 

 

HOPDEDİK

MUZ KRALI..

MATSO tarımda bir

adım daha attı,

Kentimiz Muz üretiminde

lider olacak.

İnşallah bu konuda

Daha güzel ve geniş

yelpazede adımlar atarız.

Haydi hayırlı olsun..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 464