KOALİSYON OLACAK MI?..

Siyasetin iyice cılkı çıktı valla. Siyasilerde ne ahlak kaldı, nede edep.

Ya da topluma karşın öyle gösterilmek isteniyor da bizim bir şeyden haberimiz yok

CHP lideri Kılıçdaroğlu Bahçeli’ye “gel sen başbakan ol” diyor.

Devlet Bahçeli “HDP var olmaz” diyor..

AKP’ye yeşil ışık yakıyor ama AKP’de de HDP var, açılım ama öyle ama böyle devam edecek.

Bu saatten sonra engel çok zor..

Diğer yandan elli yıllık siyasetçi Deniz Baykal ile ilgili çeşitli ama çokta değişik senaryolar var.

Ne kadar gerçek bilmiyorum ama hadi birde gerçek olursa.

İşte o zaman ben yaşamım boyunca artık sandığa gitmem, gitmeme kararı alacağım.

Neymiş efendim Baykal CHP’den yirmi vekille yeni parti kuracak, başbakan olacak ve AKP ile koalisyon oluşturup ülkeyi yönetecekmiş.

Gülerler mi bu işe bilmem ama mantıksızda gelmiyor hani..

Dedik ya ülkede siyasetin cılkı çıktı.

Haydi hayırlısı..

Koalisyon kuruluyor mu?..Kurulacak mı?..

Hüle partisi mi doğacak?..

Ya da büyük paralarla milletvekili transferimi var önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Gelin sizinle bir seçim fıkrası paylaşayım..

Hem de Aksekili bir seçim fıkrası..

--//--

"Kasabanın  veya isterseniz Şehrin birinde belediye seçimlerinde  yeni yetme bir genç aday olmuş ve halkın da sevgisini kazanarak iyi hitabet sanatı ile, din’i bütün kişiliği ve namazı niyazı ile halkın gönlünü çelmiş 4 yıllığına şehri yönetme ehliyetini eline alıvermişti.

Aradan geçen 4 yıl belediye reisi için oldukça verimli geçmiş, arada evlenmiş, kasabanın girişinde bin odalı olmazsa da oldukça haşmetli bir konak yaptırmıştı. Kapıda korumalar ve uzun kuyruklu bir makam arabası kondurmayı da ihmal etmemişti.

Zenginliği halkın gözüne batarken halkın da kendisine karşı olan husumeti de günden güne artar olmuştu. Sebebi ise sadece nasıl zenginleştiğini bilinmeyip her iş yapılması gerektiğinde halktan tahsil edilen şerefiye, harç, haraç, rüşvet ve bilumum isimler altında tahsil edilen usullü veya usulsüz vergiler paralar idi.

Şehir veya kasaba her ne ise esnafı aralarında gece gündüz bu adamdan nasıl kurtuluruz diye konuşur olmuşlar. Yüksek sesle konuşamıyorlar, açık ortamlarda sadece Reis geçtiğinde alkışlıyorlar sevimli gülücüklerini de eksik etmiyorlarmış. Etmiyorlarmış ama fazladan ödedikleri ve ceplerinden düşen paraların acısını da kalplerinde hisseder olmuşlar.

Dayanamayan esnaf bu kez gayet ciddi bir karar ile ne korkuyoruz yahu ne olacak ki bu adamı biz seçtiğimiz gibi yerinden de almasını biliriz demişler. Gelin varalım makamına bak arkadaş bu seçimlerde hiç heveslenme biz seni seçmeyeceğiz diyelim ve adamı seçmeyelim deyip kararlılıkla yanlarına varmışlar.

Eh siyaset bu daima birileri bu kararı, haberi uçuruvermişler başkana. Başkan hazırlığını yapmış ve en sevimli  yüzü ile esnaf topluluğunu kapılarda karşılamış. Buyurun ağalar, hoş geldiniz sefalar getirdiniz diyerek emrindekilere soğuk köpüklü ayranlar ikram etmiş (Valla canım çekti yaşı tutanlar bilir herhalde Yandım Çavuş ayranı vardı bir zamanlar) işte onun gibi bir ayrandı ikram edilen.

Esnaf, `hiç dellenme` demiş başkana, `buraya hayır için değil şer için, seni seçmemeye karar verdik` demeye geldik demişler. Ve başkan da makamına davet edip `Gelin bu nazik konuyu orada konuşalım` demiş.

İnsanlar çaresiz başkanı takip edip ihtişamlı belediye sarayına ve makam odasına duhul etmişler.

Başkan herkesi deri koltuklara oturtmuş ve saygı gösterisi ile ayakta konuşmaya devam etmiş.

Ağalar karar yüce halkımızındır. Kuşkusuz karar vermişseniz benim yapabileceğim çok fazla bir şey yok, kaldı ki hakikatten de haklısınız. Ben biraz ileri gittim ve sizi fazla yoldum. Çok acıttım. Derken makam koltuğunun hemen arkasında duran bir perdeyi açıp yerde duran neredeyse her biri  12 yaşında çocuk boyunda ve benim göbeğimden de geniş iki adet küp olduğunu göstermiş.

Küplerin üzerindeki tülbent’i kaldırdığında da küplerin ağzına kadar sarı altın liralar ile dolu olduğunu gösterince herkes bir ağızdan "oooo" demeden edememişler.

Başkan, bakın bu küp ağzına kadar dolu ve siz doldurdunuz. İkincisinin dolmasına da iki parmak kaldı. Doldurduğunuzda  bütün dertler bitecek ve rahat edeceksiniz. Yani şimdi siz karar verin ve düşünün.

Benim yerine seçeceğiniz  p........k iki boş küp ile gelecek bir de onları doldurmaya başlayacaksınız."

O kasabaya kimi seçtiler bilmiyorum. Ama sanki bütün seçimlerden alınacak dersler var gibi geliyor...

Haydi, kalın sağlıcakla.

Her şey yüreğinize göre olsun..

 

 

 

HOPDEDİK

POLİTİKA..

Her geçen gün kirletiyorlar,

Mahvediyorlar,

geçmişi aratıyorlar

Türk ulusuna,

Nasıl bir yere geldi

Benim ülkemde politika.

Hayret bir şey..

Hayret ki ne hayret..

Sonu olur inşallah selamet..

 

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1410