CHP İlçe Kongresi..

Geçtiğimiz Cumartesi günü tarih olarak önemli bir gündü.

5 Aralık, Türkiye Cumhuriyeti`nde kadınların siyasi haklarına kavuştuğu, seçme ve seçilme hakkını kazandığı tarih. 1934 Yılı`nda bu hakkı kadınlara veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ü bir kez daha minnetle anarak devam edelim yazımıza.

Bu haklar ışığı altında Manavgat CHP ilçe başkanlığına aday olan Avukat Aliye Coşar anlamlı bir günde başkan seçilmiş oldu.

Dört yıldır Manavgat CHP ilçe başkanlığı görevini yürüten Ahmet Öztürk son ana kadar adayda olsa parti düşüncesi gereği aday olmadığını açıklayarak duygulu ve anlamlı bir konuşma ile veda etti CHP ilçe başkanlığına.

Kalabalık bir davetli grubu, parti üyeleri ve delegelerin katılımıyla gerçekleşen CHP Manavgat ilçe kongresinde  başkan seçilen Avukat Aliye Coşar çekirdekten CHP’li bir aileden gelen isim.

Babası Süleyman Coşar ata memleketim Isparta’nın Gelendost ilçesinde CHP belediye başkanlığını çok uzun süre yapan bir isim.

Başarılı grafiğini hala devam ettiren Süleyman Coşar siyasetin içinde pişen, yoğrulan ve çok geniş çevresi olan birisi.

Çocukları da babalarının yolunda ata dergâhında pişen siyasetçilerden.

Manavgat siyasetine ilk kadın ilçe başkanı olarak damga vuran tarihte güzel bir yer edinen Aliye Coşar kardeşimi ve yeni görev alan tüm yöneticileri yürekten kutluyor, başarılar diliyorum.

Siyaset okulla, medrese ile yapılacak bir iş değildir.

Öncelikle insanın yüreğinde olacak iş olmakla birlikte destur alacağı.

Kendi en örnek seçeceği.

Tabiri caiz ise eline su dökerek abdest almayı öğreneceği insanlar olmalı siyasete adım atacak insanın yaşamında.

Bu saydığım özelliklerin hemen hemen hepsine sahip bir kişidir Aliye Coşar.

Eksisi yok, fazlası bulunan bir isim.

Babadan aldığı meşaleyi yıllardır söndürmeden taşımakla kalmayan Manavgat siyasetinde CHP parti okulu içerisinde çeşitli deneyimlere sahip olan Coşar’ın ben CHP Manavgat ilçe teşkilatı başkanlığında başarılı işlere imza atacağına inanlardanım.

Kongre öncesi dört yıl CHP ilçe başkanlığı görevini yapan Ahmet Öztürk ile belediye başkanı Şükrü Sözen’in arasının açık olduğu söylemlerine en açık bir ifade ile Ahmet Öztürk yanıt verdi.

Sevabı ile günahı ile dört yıl içerisinde kalbini kırabileceklerinin olacağına dikkat çekerek Şükrü Sözen ile aralarında geçen hoş olmayan olaylardan ötürü toplum önünde özür diledi.

Erdemlik denilen şey bu olmalı.

Demokrasiye inanmakta aynen öyle.

Son dakikaya kadar aday olduğunu açıklayan Ahmet Öztürk’ün son dakikada adaylıktan vazgeçmesi ve “Dün olduğu gibide bugünden itibaren CHP’nin verdiği ahlak ve sosyal demokrat anlayışı çerçevesinde partimin neferiyim. Yeni seçilecek arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Ben aday değilim” açıklaması salonda bulunanlar tarafından büyük alkışla karşılandı.

Dediğim gibi erdemlikle demokrasiyi buluşturan ve toplumsal kucaklamayı sağlayan Ahmet Öztürk’üde yürekten kutlamak gerek.

Gerçek anlamda hem Ahmet Öztürk’ün hem de belediye başkanı Şükrü Sözen’in konuşmaları sırasında kongre salonunda duygulu anlar yaşandı.

Her ikisi de konuşurken boğazlarına düğümcükler geldi.

Sonuçta kazanan barış, kardeşlik ve insanlık oldu.

En büyük kazancı ise CHP elde etti.

Kırgınlıkların, küslüklerin bir yana bırakıldığı barış rüzgârlarının estiği bir kongre sonrası Manavgat tarihine 5 Aralık kadınlara seçme ve seçilme haklarının verildiği günde bir kadın CHP ilçe başkanı oldu.

Ne diyelim hayırlısı.

Haydi, kalın sağlıcakla.

Her şey yüreğinize göre olsun.

 

 

HOPDEDİK
KADIN BAŞKAN..

CHP ilçe başkanlığına

Aliye Coşar seçildi.

Hem de çok anlamlı bir günde.

Kadınlara seçme ve seçilme

hakkının verildiği gün

Manavgat’ta ilçe başkanı

Bir kadın

Tarihe imza attı.

Kutlamak gerek..

 

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 987