AND İÇERİM..


1960’lı yılların başında ilkokula ilk adım attığım yıllarda alfabenin A’sını öğrenmeden andımızı ezberlemiştik…

O günden bugüne geçen süreçte hala belleğimizde olan andımızı yüreğimizden silmemiz mümkün mü?..

Türk ulusu üzerinde oynanmak istenen top yekun kirli oyunun birçok parçası ve senaryosu yavaş yavaş gerçek oluyor.

Ne yazık ki bu parçalanma ve yok edilme oyunlarına alet olan bir yönetim var bizi yöneten..

Yıllar önce andımızla ilgili gündeme gelen gelişmeleri bu sütunlarda değerlendirdiğimizde iktidara mensup siyasi görüşü olan birçok dostumuz, arkadaşımız “Merak etme Gelendost bu tip yasaklamalara Ak Parti izin vermez” demişlerdi..

Bende kendilerine “Oynanmak istenen oyunun parçası bunlar çok yakında terör örgütü ne isterse onu harfiyen yerine getirecekler ve İmralı’daki siyasete girecek” demiştim..

Süreç işledi ve en son ki pakete getirdi… Paket içinden çıkan yeni yasalara dikkatler çekildi.. En önemlisi andımızın sabah okullarda okunması yasaklandı..

İlkokullarda her sabah öğrencilere okutturulan andımız, ilk olarak eski Milli Eğitim bakanı Reşit Galip tarafından yazıldı. 1932 yılında bakanlık görevine gelen Reşit Galip, 23 Nisan sabahı çocuklarıyla bayramlaşması sırasında aklına gelen fikri Afet İnan`a anlatıyor. Afet İnan anılarında şöyle yazıyor: "1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. Reşit Galip, heyecanla Çankaya köşküne geldiği vakit, Atatürk`ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. `Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı` dedi. Bu sözler, Türk çocukları tarafından o yıldan beri tekrarlanmaktadır. Vatanperver Dr. Reşit Galip, evvelâ bir baba olarak bu hisleri duymuş; sonra da Millî Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına bu andı içirmişti: Yıl 1933..

“Türküm, doğruyum, çalışkanım.

Yasam; küçüklerimi korumak,

Büyüklerimi saymak,

Yurdumu, budunumu, özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Varlığım,Türk varlığına armağan olsun..”

 

And, 1972 yılında değiştirildi. 29 Ağustos 1972 tarih ve 14291 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan ilkokullar yönetmeliğinin 78. Maddesinde and’da yer alan "budunumu" kelimesi "milletimi" olarak değiştirilirken "Türküm, doğruyum, çalışkanım" diye başlayan cümle ile sonra yer alan "Ne mutlu Türküm diyene" cümlesi eklendi..

Yıl 2013 gelinen noktaya bakarmısınız… Türk ulusunun en önemli değerlerinden biri olan andımız çocuklarımızın minik yüreklerinden silinip atıldı.

Yada; öyle sanılıyor..

Andımıza daha çok sahip çıkarak çocuklarını okula gönderenler bundan böyle her sabah evlerinde andımızı birlikte okuyacaklar..

Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Olmaz denilen şeyler gerçek oluyor bu ülkede..

Oluyor da, sonuçta bu değerlere dokunanlar ne yapacak ilerleyen tarihlerde çok merak ediyorum.

Haydi, kalın sağlıcakla.

Her şey yüreğinize göre olsun..

 

 

HOPDEDİK

TÜRKLÜK..

Asırlardır

Türklüğümüzle

Dünya genelinde

Gurur duyarız..

Birliktelikle

gücümüze

Güç katarız..

Şimdilerde

zincir vurulmak

İsteniyor bu güce..

Çılgınlıklara şaşarız..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 7204