KOSGEB, girişimcilere 100 bin liraya kadar finansman desteği veriyor

12 Aralık 2014 17:37
KOSGEB, girişimcilere 100 bin liraya kadar finansman desteği veriyor

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) girişimcilik eğitimlerine katılarak belge alanlara 100 bin liraya kadar finansman desteği verildiği bildirildi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ile KOSGEB Manavgat Temsilcisi ilçede ücretsiz girişimcilik eğitimi başlattı. Girişimcilik eğitimine 30 girişimcinin katıldığı bildirildi. MATSO binasında başlayan ve 70 saat sürecek eğitim 16 Aralık’ta sona ereceği kaydedildi. MATSO, girişimcilik eğitimi ile girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını amaçladıklarını belirtiyor. KOSGEB Manavgat Temsilcisi Ali El yaptığı açıklamada, eğitimi başarı ile tamamlayarak katılım belgelerini alan kursiyelerin KOSGEB’in finansman desteklerinden 100 bin liraya kadar yararlanabileceğini kaydetti. 

Bu tür eğitimlerle Manavgat'ta girişimcilik ruhunu canlı tutmayı hedeflediklerini belirten El, "Yeni Girişimci Desteği programı kapsamında girişimcilerimiz, 30 bin liraya kadar geri ödemesiz ve 70 bin liraya kadar kredi destek başvurusu hakkı elde edecekler." dedi. MATSO Başkanı Ahmet Boztaş da yaptığı açıklamada, açılan eğitimlerin katılımcılara teorik ve bilimsel olarak katkı sağladığını söyledi.

Yaptıkları incelemelerde Manavgat'ta girişimcilik eğitimine katılanların yatırım yapmada daha bilinçli hareket ettiklerini ve açılan işletmelerin daha istikrarlı bir şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü gördüklerini belirten Boztaş, girişimci adaylarının bu eğitimlerden yararlanarak işletmelerini açmalarını tavsiye ettiklerini kaydetti. Girişimcilerin eğitimlerle yetişmesini önemsedikleri için aralıklarla eğitimler verdiklerini hatırlatan Boztaş, 2014 yılında açtıkları tüm eğitimlerin genç girişimciler tarafından ilgi görmesinden mutluluk duyduklarını ifade etti. 

Hedeflerinin bu tür eğitimlerle ilçede yeni iş imkânları ile istihdama katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Boztaş, eğitim ile girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve beceriyi kazanabileceklerinin altını çizdi. Verilen desteklerle açılan işletmeler ile ilçe ekonomisinin daha da büyüyebileceğini kaydeden Boztaş, "İlçemizde bulunan mevcut işletmeler yanı sıra yeni işletmelerin kurulması da elzemdir. Manavgat'ta ne kadar çok girişimci adayı olursa, bölgemizin ve ülkemizin kalkınması da o kadar hızlı olacak ve işsizlik sorunu o kadar kolay çözülecektir." ifadesini kullandı.

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle