İstanbul ve Antalya otele doymadı

23 Aralık 2014 18:19
İstanbul ve Antalya otele doymadı

Bu yıl verilen teşviklerle birlikte 55 şehirde toplam 62 bin yataklı 243 yeni otel inşa edilecek. Yeni otel projeleri için 3.9 milyar TL yatırım hayata geçirilirken, yeni kapasitenin yarısı İstanbul ve Antalya'da olacak.

Turizmin çeşitlendirilmesine paralel bu yıl Anadolu illerindeki otel yatırımlarında dikkat çeken bir artış meydana gelirken, turizmin iki lokomotif kenti İstanbul ve Antalya'nın ezici ağırlığı devam ediyor. Bu yıl toplam 62 bin yataklık proje için alınan teşvik belgelerinin yarısı İstanbul ve Antalya'daki yatırımlara gitti. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), Ekonomi Bakanlığı'nın Ekim 2014 dönemine ait 'Yatırım Teşvik Belgeleri'ne ilişkin verileri değerlendirdi. Buna göre, Ocak-Ekim 2014 dönemini kapsayan 10 aylık dönemde, 55 şehirde yeni yatırım yapılacak otel sayısı 243'e, yatak sayısı ise 62 bin 253'e yükseldi. Toplam yatırım miktarı 3 milyar 926 milyon dolara ulaşırken, yatırımlar bittiğinde 14 bin 662 kişiye yeni istihdam yaratacak.

 

ANTALYA'DA DEVASA OTELLER

Otel yatırımlarında Ocak-Ekim 2014 döneminde en fazla teşvik belgesi toplam 9 bin 618 yataklık 45 otel için İstanbul'da alındı. İkinci sıradaki Antalya'da 37 proje teşvik belgesine bağlandı. Ancak Antalya'da teşvik alan proje sayısı İstanbul'dan az olmasına rağmen yatak kapasitesi 20 bin 266 adet ile İstanbul'un iki katı düzeyinde bulunuyor. Yani Antalya'da fiziksel olarak devasa tesislerin yatırımları sürüyor.

 

ANKARA'YA FAZLA İLGİ YOK

İlçeleriyle turizmin bir diğer önemli şehri Muğla, toplam 3 bin 409 yataklık 18 proje ile üçüncü sırada yer aldı. Başkent Ankara'daki teşvik belgesi ise toplam 570 yataklık 3 projede kaldı. Balıkesir, Bursa Konya, Elazığ, Trabn, Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Aydın, Gaziantep otel yatırımlarında öne çıkan Anadolu illeri oldu.

 

YENİ OTEL YERİNE MODERNİZASYON

Raporu değerlendiren TUROB Başkanı Timur Bayındır, Ocak-Ekim 2014 döneminde teşvik belgesi alan il sayısının 55'e çıktığına dikkat çekti. Bayındır "Yatırımların ülke geneline yayılmasından memnuniyet duyuyoruz. Artvin, Karabük, Karaman ve Tokat ilk kez yer aldı. Otellerin yoğun olduğu Antalya, İstanbul, Muğla gibi şehirlerimizde ise teşvik belgelerinin yeni yatırımlar yerine modernizasyon veya yenileme yapan otel işletmelerine verilmesinin sektörümüze daha fazla katkı sağlayacağını öngörüyoruz" dedi.

 

 

Kaynak : www.akdenizhaber.com.tr

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle