TS Tenis Dünya Şampiyonası’nda ilk galibiyetimiz gençlerden

TS Tenis Dünya Şampiyonası’nda ilk galibiyetimiz gençlerden
Manavgat Kızılağaç Turizm Bölgesi’nde bulunan Ali Bey Club Manavgat tesislerinde devam eden “30. BNP Paribas Tekerlekli Sandalye (TS) Tenis Dünya Takım Şampiyonası” karşılaşmalarının 4. gününde gençlerde çiftler maçında Oğuzhan Güneş-Ayşegül Zararsız ikilisi ile ilk galibiyetimizi alırken bayanlarda Büşra Ün ve Jülide Yıldız ile gençlerde Oğuzhan Güneş tekler maçlarında rakiplerinden birer set almayı başardılar. 29.05.2015 13:10

 

 Türkiye olarak şampiyonanın 4. gününde oynadığımız karşılaşmalarda bayanlarda Avustralya’ya ve erkeklerde Yunanistan’a aynı skorla 3-0 yenilirken, gençlerde İsviçre’ye karşı büyük mücadele ederek 2-1yenilmemize rağmen şampiyonada tek maçımızı gençlerde çiftler maçında almış olduk.

 

Bayanlarda oynadığımız ilk karşılaşmada Jülide Yıldız Avustralyalı rakibi Janel Manns karşısında ilk sette 6-0 mağlup olduktan sonra özellikle ikinci seti 6-4 alarak skoru1-1 duruma getirdi. Oyuncumuz üçüncü sette ise başarılı mücadelesine rağmen 3-6 mağlup olarak maçı 2-1 yenik tamamladı. Bayanlarda oynadığımız ikinci karşılaşmada ise Büşra Ün Avustralyalı rakibi Sarah Calati karşısında ilk seti 6-1 kazanırken ikinci sette başa baş mücadele ederek durumu 5-5 yaparken set uzadığında 7-5 yenilince durum 1-1 oldu. Oyuncumuz üçüncü sette ise 6-1 mağlup olunca karşılaşmayı 2-1 yenik tamamladı. Büşra Ün ve Jülide Yıldız ikilisi çiftler maçında da rakiplerine karşı iyi mücadele ederek direnmelerine rağmen 6-4 ve 6-2’lik setlerle 2-0 yenilince Avustralya karşısında günü 3-0 yenik kapadık.

 

Gençlerde İsviçre’ye karşı oynadığımız ilk karşılaşmada; oyuncumuz Oğuzhan Güneş, İsviçreli rakibi Angela Maria Grosswiler karşısında ilk sette başa baş mücadele sonrası durum 5-5 olmasına karşın tecrübesizliğinden dolayı 7-5 yenilince ilk seti kaybetti. Oyuncumuz ikinci seti 6-1 alınca durumu 1-1’e getirince umutlandık. Sporcumuz Oğuzhan Güneş son seti 6-3 yenik tamamlayınca maçı 2-1 yenik olarak tamamladık. Diğer genç oyuncumuz Ayşegül Zararsız ise rakibine 6-3 ve 6-0’lık setlerle 2-0 yenilince İsviçre’ye karşı 2-0 yenik duruma düştük. Gençlerde son oynadığımız çiftler maçında ise Oğuzhan Güneş-Ayşegül Zararsız ikilisi İsviçreli rakipleri Nalani Buob-Angela Maria Grosswiler çiftini üstün gayret göstererek 1-6/6-1 ve 10-5’lik setlerle yenerek şampiyonanın 4. gününde Türkiye adına ilk maç galibiyetini getirerek gelecek için büyük umut vaat ettiler.

Turnuvanın bugünkü programında Türkiye erkelerde 11. ve 12.’lik için İtalya ile mücadele edecek.

 

TS Tenisi Türkiye erkekler takımı antrenörü Soner Arıburnu, bu zorlu turnuvada elemelerden gelen dünyanın en iyi takımları olduğuna dikkat çekerek; “Biz ev sahibi olduğumuzdan dolayı Wildcard ile katılmamıza rağmen iyi mücadele ederek özellikle gençlerde gelecek adına büyük tecrübe kazandık. Elbette bizim çocuklarımızın da çok iyi sonuçlar almasını isterdik. Yine de alt yapı açısından özellikle gençlerde başarılı maçlar çıkardık. Türkiye’de TS Tenisinde 2007 yılından bu yana aktif ve çok kısıtlı imkanlarla elimizden geleni fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz. Diğer ülkelerde altyapı çok iyi ve oyuncular 5-6 yaşlarında tenise başladıkları için bizden tecrübe olarak çok ilerideler. Ancak tüm olanaksızlıklara rağmen bu şampiyonada dünyanın en iyi tenisçilerine karşı hatta zaman zaman başa baş mücadele ederek oynamak sporcularımız için büyük tecrübe oldu.”diye konuştu.

Türkiye şampiyonada; erkeklerde Soner Arıburnu antrenörlüğünde Turan Akalın ve Hakan Güngör, bayanlarda İsmail Deniz Taş antrenörlüğünde Büşra Ün ve Jülide Yıldız ile gençlerde Ayhan Çelik antrenörlüğünde Ayşegül Zararsız ve Oğuzhan Güneş olmak üzere 3 kategoride 6 sporcu ile mücadele ediyor.

 

4.Gün maç sonuçları :

*Bayanlar

Türkiye-Avustralya: 0-3

Jülide Yıldız / Janel Manns: 0-6/6-4/3-6

Büşra Ün / Sarah Calati: 6-1/5-7/1-6

Büşra Ün-Jülide Yıldız / Luba Josevski-Janel Manns: 4-6/2-6

*Erkekler

Türkiye-Yunanistan: 0-3

Hakan Güngör / Georgios Lazaridis: 2-6/1-6

Turan Akalın / Stefanos Diamantis: 1-6/3-6

Turan Akalın-Hakan Güngör / Stefanos Diamantis-Georgios Lazaridis: 0-6/4-6

*Gençler

Türkiye-İsviçre: 1-2

Oğuzhan Güneş / Angela Maria Grosswiler: 5-7/6-1/3-6

Ayşegül Zararsız / Nalani Buob: 3-6/0-6

Oğuzhan Güneş-Ayşegül Zararsız / Nalani Buob-Angela Maria Grosswiler: 1-6/6-1/10-5


Etiketler: 1

Diğer SPOR haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir