Sıcak havalarda nasıl beslenmeliyiz ?

Sıcak havalarda nasıl beslenmeliyiz ?
Manavgat Devlet hastanesi diyetisyeni Dilek Diker, sıcak havalarda nasıl beslenilmesi gerektiğine dair bazı açıklamalarda bulundu. Diker açıklamasında şunlara değindi: 04.08.2015 00:00

“ Yaz aylarının bizler tarafından başlıca beklentisi yeterince su tüketebilmektir. Yetişkin bir bireyin bu mevsimde alması gereken su miktarı günlük 12-13 bardağı kadardır. Kişi eğer çok terliyorsa veya gebelik-emzirme gibi özel bir durumu varsa buna 2-3 bardak su daha ilave edilmelidir. Bize çeşitli nedenlerle başvuran hastalarımıza şikayetleri her ne olursa olsun, metabolizmayı hızlandırıcı, böbrekleri temizleyici vb. etkileri olduğu için, sabahları uykudan uyandıklarında aç karnına 1-2 hatta içebiliyorlar ise daha fazla su içmelerini öneriyoruz. Yemek esnasında fazla su tüketilmesini ise önermiyoruz. Kilo vermek isteyenlerde yemeğin hemen öncesi ya da sonrası da dahil olmak üzere su içilmesi, mideyi daha fazla büyütüp daha fazla yemek alanı oluşturacağından, kilo almak isteyenlerde ise aksine mide hacmini doldurup iştah kapatacağından, bu şekildeki su tüketiminin kısıtlı olmasını öneriyoruz. Su içmekte zorlananlarda, gün içinde tüketilen suya nane yaprağı, limon suyu gibi aroma katan şeyleri sularına eklemeleri bir miktar fayda sağlayabilir. Su dışında tavsiye edebileceğimiz diğer içecekler ise ayran, maden suyu, taze sıkılmış meyve suları ve evde yaptığımız şeker oranı düşük kompostolardır.

 

İçeceklerden sonra yiyeceklere gelecek olursak, Günde mutlaka 1-2 porsiyon sebze yemeği, 3-4 porsiyon taze meyve ve salatalar yiyerek bize gerekli olan mineral, posa ve doğal tuzu alabilmiş oluruz. Sebze yemeklerini hazırlarken kızartma ve kavurma işlemlerini tercih etmemeliyiz. Bunların dışında yeterince protein almak her dönemde olduğu gibi bu mevsimde de önemlidir. Kas kütlemizin korunabilmesi ve tok tutuculuğu açısından proteinler vücudumuz için çok gereklidir. Protein kaynağı olarak, işlenmemiş etlerimizi kızartma hariç her türlü pişirip tüketebiliriz. Yumurtayı sabah veya diğer öğünlerde menemen olarak kullanabiliriz. Bunların yanı sıra 1-2 kibrit kutusu peyniri ve 2-3 su bardağı süt veya yoğurdu günlük olarak almalıyız. Tüm bu yiyecekleri nasıl tüketeceğimizden bahsedecek olursak; besinleri az miktarda ve sık aralıklarla tüketmek en sağlıklı yöntemdir. Sabah erken kalkmak beklemeden kahvaltı yapmak ve sonrasında 2,5 - 3 saat aralıklarla beslenmek en uygundur.

Vatandaşlarımız bu önerilerimize uyarak, Bu sıcak yaz aylarını sağlıklı ve rahat şekilde geçireceklerdir. “

 


Etiketler: 1

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir