Sağlık çalışanlarına şiddete ‘hayır’ dediler

Sağlık çalışanlarına şiddete ‘hayır’ dediler
Sağlık Bakanlığınca, ülkemizde sağlık çalışanlarına yönelik yapılan sözel, fiziksel ve psikolojik şiddete kamuoyunun dikkatini çekmek, konuyla ilgili farkındalık yaratmak ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla, 28 Nisan’ın ‘Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır Günü’ olarak kabul edilmesinden dolayı, Manavgat Devlet Hastanesi’nde basın açıklaması yapıldı. 28.04.2015 18:01

Konuyla ilgili basın açıklamasında bulunan Manavgat Devlet Hastane Yöneticisi Mehmet Çınar, “Bizim geleneksel kültürümüzde ve inançlarımızda da yer bulan, ‘bir insanın hayatını kurtaran, tüm insanlığı kurtarmış gibidir’ düsturundan hareketle her gün insanlarımızın hayatını kurtaran, insanların en zor anında yanında olan, onların sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için 24 saat gece gündüz demeden fedakarca çalışan sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kabul etmemiz mümkün değildir. Maalesef tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu tür şiddet olayları giderek artmaktadır. Türkiye genelinde yapılan bazı çalışmalarda ve anketlerde sağlık çalışanlarının şiddete maruz maalesef yüksek oranlardadır. Bu türden şiddet vakaları çalışanların motivasyonunu olumsuz yönde etkilemekte, iş verimini ve kalitesini bozmaktadır. Bu da hastaların aldığı hizmeti olumsuz yönde etkilemektedir. Yine diğer işyerleriyle karşılaştırıldığında, sağlık çalışanlarının 16 kat daha fazla şiddete maruz kaldığı görülmektedir. Sonuç itibariyle biz sağlık çalışanları olarak 24 saat kesintisiz, fedakarca yaptığımız hizmeti şiddetsiz, kavgasız ve huzurlu bir ortamda sunmak istiyoruz. Halkımızdan da bu konuda anlayış, duyarlılık ve destek bekliyoruz” diye konuştu.

 

KIRMIZI KARANFİL DAĞITILDI

 

Basın açıklaması sonrasında, Hastane Yöneticisi Mehmet Çınar tarafından, çalışanlara kırmızı karanfil dağıtıldı. Huzurlu bir ortamda çalışmak için, kırmızı karanfil dağıtarak farkındalık yaratmak istediklerini belirten Çınar, “ Hastane çalışanlarına yaptıkları bu kutsal görev nedeniyle böyle bir günde kırmızı karanfil dağıtarak destek olduğumu göstermek istedim”dedi. 


Etiketler: 1

Diğer SAĞLIK haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir